Fotbal, Liga I : Steaua a invins CFR-ul si a relansat campionatul

Steaua Bucuresti – CFR Cluj  3 – 1 (1 – 1)

Etapa a XXI-a a Ligii I a avut deznodamântul pe care Steaua si Rapid si l-au dorit. Cele doua echipe bucurestene au câstigat si s-au apropiat în clasament de liderul CFR Cluj, însa marele merit este al formatiei ros-albastre, care s-a impus chiar în fata ardelenilor, cu scorul de 3-1, în primul derby al primaverii. Un derby care s-a ridicat, în sfârsit, la nivelul asteptarilor.

Daca Rapid s-a impus mincinos la Galati, contrar cursului jocului, nu acelasi lucru îl putem spune si despre Steaua, care a dominat partida din Ghencea si a câstigat, în cele din urma, meritat. Clujenii au tot dreptul sa reclame o lovitura de pedeapsa, pe care asistentul Nica si centralul Alexandru Tudor nu a acordat-o, însa Steaua a demonstrat pe întreaga durata a partidei ca a fost superioara.

Lucrurile au început prost pentru elevii lui Marius Lacatus, dar au continuat cu bine si eroii Stelei au fost stranierii transferati în aceasta iarna. Ironic, la CFR Cluj, erou putea deveni singurul român trimis de Andone în teren, Eugen Trica. Dupa câteva încercari de a ajunge la poarta lui Hirschfeld, stelistii s-au vazut surprinsi pe contraatac. Dubarbier a scapat pe partea stânga si a trimis un sut naprasnic în bara portii lui Zapata, însa mingea a ricosat pâna la Trica, care a marcat, în minutul 4, cu un sut în forta de la marginea careului, deviat si de unul dintre stelisti.

Ros-albastrii nu s-au predat însa si, asa cum a promis patronul Gigi Becali, au continuat sa fie super ofensivi, iar asta a dat roade. În minutul 26, portarul clujenilor a avut o interventie excelenta la un sut al stelistilor si a respins în corner, însa la faza imediat urmatoare a gafat inexplicabil, trimitând în propria poarta mingea centrata din lovitura de colt de Mendoza.

Clujenii au început nervos repriza secunda si au primit doua cartonase galbene imediat dupa pauza, pe când Steaua încerca sa preseze poarta lui Hirschfeld. Dupa o perioada buna de dominare, gazdele au reusit în cele din urma sa înscrie, golul doi venind tot în urma unei faze fixe. Nu a mai fost vorba de un autogol, ci de prima reusita a lui Dayro Moreno în Liga I, care a punctat în minutul 56.

Elevii lui Ioan Andone au început apoi sa alerge dupa golul egalizator, lasând de multe ori mari spatii în aparare. Steaua nu a profitat de ele, însa a reusit cu succes sa îi tina pe ardeleni departe de poarta lui Zapata. Portarul columbian nu a fost însa lipsit de emotii, precum nici suporterii, însa câteva interventii excelente au dat încredere întregii defensive. Clujenii ar fi putut însa egala din penalty, daca brigada de arbitri nu i-ar fi refuzat în minutul 58. Chiar dupa golul doi al Stelei, Antonio Semedo a fost faultat în careu de portarul Stelei, Robinson Zapata, dar arbitrul Tudor nu a acordat penalty pentru CFR, ci doar lovitura de la coltul terenului. Zece minute mai târziu, Cadu a fost agatat de la spate de Emeghara, însa nici de aceasta data nu s-a fluierat lovitura de la 11 metri.

Totul a luat sfârsit în minutul 90, însa înainte de fluierul de final al arbitrului, Mendoza a executat pentru a treia oara perfect o faza fixa, iar Ovidiu Petre a înscris din patru metri. Este pentru prima oara când CFR Cluj a încasat trei goluri într-un singur meci de campionat, iar Andone cu siguranta are de lucrat cu elevii sai la fazele fixe, toate cele trei goluri steliste venind în urma unor astfel de situatii.

Cu ocazia acestei partide s-a înregistrat un record în fotbalul românesc, dupa ce în garniturile de start ale celor doua formatii s-au aflat nu mai putin de 16 jucatori straini, dintre care 10 la CFR Cluj. Chiar daca unora nu le place acest lucru, cei 16 stranieri au contribuit din plin la spectacolul fotbalistic de calitate, în urma caruia Steaua continua sa spere. Formatia bucuresteana s-a apropiat la opt puncte de CFR Cluj, în clasamentul Ligii I, iar lupta pentru titlu pare sa fie relansata. Drumul este însa lung si plin de neprevazut…

Au evoluat echipele:

Steaua: Zapata – Golanski (Nesu, 75), Goian, Radoi, Emeghara – Lovin, Ov. Petre – Dayro Moreno (Nicolita, 76), Dica, Mendoza – Jose Moreno (Ghionea, 84). Antrenor: Marius Lacatus

CFR Cluj: Hirschfeld – Tony, Cadu, Andre Sousa, Dorsin – Trica, Dani, Andre Leao (Ruiz, 80), Dubarbier (Culio, 59) – Semedo (Manuel Jose, 86), Fabbiani. Antrenor: Ioan Andone

1. CFR Cluj  21 15 4 2 37-16 49p

2. Rapid  21 13 5 3 34-16 44p

3. Steaua  21 12 5 4 24-13 41p

4. Unirea Urziceni  20 11 6 3 25-14 39p

5. Dinamo  21 11 5 5 34-20 38p

6. Poli Timisoara  20 11 5 4 40-28 38p