Fotbal, Liga a II-a : Concordia Chiajna si CS Otopeni – lupta acerba pentru promovare

Revelatia acestui sezon din Seria I a Ligii a II-a îsi continua, aproape fara greseala, drumul spre glorie. Micuta echipa din comuna Chiajna viseaza în continuare cu ochii deschisi la primul esalon fotbalistic. Sâmbata, Concordia a facut un nou pas spre promovare, învingând pe CS Otopeni cu 4-3, dupa un meci de-a dreptul dramatic.

Cei care au deschis scorul au fost însa oaspetii, în minutul 23, prin sârbul Danilo Belic. Concordia a reusit sa revina în minutele 27 si 33, prin golurile lui Patru si Banaru. La pauza s-a intrat la egalitate, 2-2, dupa ce Sorin Pana a prins un sut în vinclul portii lui Bogdan Arges Vintila, în chiar ultimele minute ale primei reprize.

Mai mult, Otopeniul a trecut din nou la conducere, Kalle marcând golul de 2-3 cu poarta goala, dupa o faza bine construita de atac. Finalul de meci avea sa fie însa unul de infarct. Mai întâi, gazdele au reusit sa egaleze, la finalizare aflându-se nou-intratul Ciolca. Lovitura de gratie avea sa vina în chiar ultimul minut de joc, Pena înaltându-se si trimitând o puternica lovitura de cap, la care portarul Matache nu a putut interveni. Scor final 4-3 si Concordia s-a apropiat la doar trei puncte de locul doi, ocupat momentan de învinsa lor, CS Otopeni, fosta echipa a lui Marian Pana.