Fotbal, Liga II : FC Brasov si FC Arges, ca si promovate

FC Brasov si FC Arges au facut un nou pas, unul extrem de important, spre revenirea pe prima scena a fotbalului românesc. Sâmbata dimineata, în etapa a XXVI-a din Liga a II-a, „stegarii” si pitestenii s-au impus în fata celor de la Prefabricate Modelu, respectiv Minerul Lupeni.

Partida de sub Tâmpa, dintre FC Brasov si Prefab Modelu, ar fi trebuit la prima vedere sa reprezinte un galop de sanatate al gazdelor. Nu a fost însa deloc asa, întâlnirea fiind una destul de echilibrata. Elevii lui Razvan Lucescu au reusit însa sa obtina punctele puse în joc, gratie golului marcat în chiar minutul 9 de vârful Hadnagy.

La Lupeni, FC Arges nu a avut deloc probleme în fata celor de la Minerul. Pitestenii au deschis scorul în primele minute ale reprizei secunde, prin Lacusta, si l-au majorat în minutul 83, prin Doman. Gazdele nu au reusit decât un gol de onoare, pe final de partida, marcator fiind Dascalescu. Tot în Seria a II-a, principala urmaritoare a argesenilor, Gaz Metan Medias, a pierdut surprinzator, scor 0-1, în fata uneia dintre candidatele la retrogradare, Poli II Timisoara.