Rugby, Divizia Nationala : Sucevenii si-au luat adio de la locul intai

Politehnica Iasi – Bucovina Suceava 27-15 (12-3)

Rugby-stii suceveni au înregistrat miercuri cea de-a doua înfrângere din cadrul turneului „play-out”, scor 15-27, pe terenul formatiei Politehnica Iasi.

Gazdele au profitat din plin de absentele din cadrul lotului sucevean si au intrat înca de la pauza cu un avantaj de doua eseuri pe tabela, 12-3. Desi au echilibrat jocul pe parcursul reprizei secunde, când au culcat de doua ori balonul în terenul de tinta, prin Drelciuc si Opariuc, elevii pregatiti de Dan Scolobiuc si Dumitru Livadaru au cedat în final disputa la o diferenta de 12 puncte.

În urma esecului de ieri, gruparea suceveana a iesit din lupta pentru ocuparea primului loc, liderul clasamentului, Olimpia Bucuresti, având un avans de 8 puncte înaintea ultimei etape.