FOTBAL liga I : Miercuri aflam campioana

Miercuri se va încheia editia 2007-2008 a Ligii I. Toate partidele se vor disputa de la ora 17. Privirile microbistilor se vor îndrepta spre Bucuresti, unde Steaua va întâlni pe Gloria Buzau, dar mai ales spre Cluj, unde se va juca derby-ul dintre „U” si CFR, care poate decide campioana din acest an. Un alt meci important al rundei va avea loc la Craiova, acolo unde Ceahlaul lui Pinalti spera sa învinga si sa evite retrogradarea în Liga a II-a.

Iata programul rundei:

Gloria Bistrita – Pandurii Tg. Jiu

Steaua – Gloria Buzau

Dacia Mioveni – Unirea Urziceni

UTA Arad – Dinamo

FC Vaslui – Rapid

„U” Craiova – Ceahlaul P. Neamt

Otelul Galati – Poli Iasi

Poli Timisoara – Farul Constanta

„U” Cluj – CFR Cluj

 

Clasament

 

1.       CFR Cluj                  33      22      7        4        51-22  73p

2.       Steaua                   33      22      6        5        46-19  72p

———————————————————————

3.       Rapid   Bucuresti      33      17      7        9        48-29   58p

4.       Dinamo                   33      16      10      7        52-35   58p

5.       Unirea Urziceni         33      15      13      5        39-24   58p

6.       Poli Timisoara           33      15      9        8        53-43  54p

———————————————————————

7.       Otelul Galati             33      14      4        15      48-48  46p

8.       FC Vaslui                 33      11      12      10      40-31  45p

9.       Politehnica Iasi         33      11      7        15      37-41  40p

10.     Pandurii Tg. Jiu         33      11      7        15      35-40   40p

11.     “U” Craiova              33      11      7        15      39-46   40p

12.     Farul Constanta        33      10      10      13      24-34   40p

13.     Gloria Bistrita            33      10      9        14      31-39  39p

14.     Gloria Buzau             33      10      7        16      30-51  37p

———————————————————————

15.     Ceahlaul                  33      10      6        17      31-43  36p

16.     Dacia Mioveni           33      7        10      16      26-40  31p

17.     UTA    Arad             33      6        8        19      29-49  26p

18.     “U” Cluj                   33      4        11      18      32-57  23p

 

> campioana este calificata direct în grupele Ligii Campionilor;

> locul 2 va juca în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor;

> Unirea Urziceni, Rapid Bucuresti, Dinamo Bucuresti si Poli Timisoara vor participa în turul 1 al Cupei UEFA;

> locurile 15-18 retrogradeaza direct.