Fotbal, Liga a IV-a : Promovarea se joaca in ultima etapa

Lupta extrem de încinsa pentru sefia Ligii a IV-a, pozitie ce asigura la finalul campionatului dreptul de participare la barajul de promovare în esalonul trei. Cu o singura etapa ramasa de disputat pâna la finalul actualul sezon, Rapid CFR Suceava, Cetatea II Arbore si CS Gura Humorului sunt despartite de doar un singur punct în fruntea clasamentului.

Diferenta de puncte dintre cele trei pretendente la primul loc a fost restrânsa în cadrul etapei de duminica, când Cetatea II s-a împiedicat pe terenul celor de la Minerul Iacobeni, scor 2-2, la capatul unui joc în care gazdele au condus de doua ori pe tabela prin reusitele lui Moldovan si Bostan, echipa vizitatoare restabilind de fiecare data egalitatea prin Crisu.

De pasul gresit al formatiei din Arbore a profitat Rapid CFR, care a preluat conducerea în clasament gratie succesului obtinut pe teren propriu în compania celor de la Unirea Boroaia, scor 3-0. „Ceferistii” au fost nevoiti sa se întrebuinteze serios în fata echipei oaspete, golurile victoriei venind abia în ultimul sfert de ora al jocului, când Ciobanu, Burlacu si Bejenariu au evitat o surpriza pe tabela de marcaj.

Derbiul suferintei dintre Foresta Moldovita si Avântul Todiresti a luat sfârsit înca din minutul 57, la scorul de 2-0, când oaspetii sa decis sa paraseasca terenul de joc în semn de protest la adresa arbitrului, care tocmai dictase o lovitura de pedeapsa în favoarea echipei gazde.

 

 Etapa a XXIX-a (11 mai)

Rapid CFR Suceava – Unirea Boroaia          3 – 0

Minerul Iacobeni – Cetatea II Suceava       2 – 2

Viitorul Liteni – Flacara Rosie Udesti 7 – 0

Juventus II Falticeni – Zimbrul Siret 2 – 0

Foresta Moldovita – Avântul Todiresti        2 – 0

CS Gura Humorului – Dorna Vatra Dornei     5 – 1

Florconstruct Patrauti – Bucovina Radauti  3 – 3

Bucovina Badeuti – Bradul Putna     2 – 1

* meci întrerupt în minutul 67

 

Restanta (7 mai)

Zimbrul Siret – Foresta Moldovita    2 – 0

 

Clasament

1.       Rapid CFR Suceava   29      24      2        3        99-21  74p

2.       Cetatea II Arbore      29      24      2        3        102-27 74p

3.       CS Gura Humorului     29      24      1        4        104-2473p

4.       Juventus II Falticeni  29      15      4        10      55-38  49p

5.       Dorna Vatra Dornei    29      16      2        11      83-52  47p

6.       Unirea Boroaia          29      13      4        12      62-63 43p

7.       Bucovina Badeuti       29      12      2        15      42-60 38p

8.       Bradul Putna             29      11      4        14      49-49 37p

9.       Zimbrul Siret             29      11      1        17      52-67 34p

10.     Bucovina Radauti       29      11      1        17      38-68 34p

11.     Foresta Moldovita     29      9        5        15      34-45  32p

12.     Minerul Iacobeni       29      9        5        15      48-71 32p

13.     Florconstruct Patrau  29      8        7        14      55-60  31p

14.     Avântul Todiresti       29      9        2        18      43-91  29p

15.     CS Viitorul Liteni       29      8        2        19      32-85  26p

16.     Flacara Rosie Udesti  29      6        0        23      26-11018p 

 

Ultima etapa (18 mai)

Cetatea II Arbore – Rapid CFR Suceava

Bucovina Radauti – CS Gura Humorului

Unirea Boroaia – Bucovina Badeuti

Flacara Rosie Udesti – Minerul Iacobeni

Zimbrul Siret – Viitorul Liteni

Avântul Todiresti – Juventus II Falticeni

Dorna Vatra Dornei – Foresta Moldovita

Bradul Putna – Florconstruct Patrauti