Mercato : Tranferurile din Liga 1

CFR Cluj-Napoca
Antrenor: Ioan Andone
Veniri: Hugo Alcãntara (fundas, CF Belenenses), Dorin Toma (fundas, Gloria Bistrita), Vitinha (fundas, CS Otopeni), Alvaro Pereira (mijlocas, Argentinos Juniors), Cristian Sanchez Prette (mijlocas, CA Huracan), Jose Ignacio Casanave (mijlocas, Atletico Empalme), Ciprian Deac (mijlocas, Otelul Galati), Yssouf Kone (atacant, Rosenborg Trondheim), Gustavo Oberman (atacant, CD Castellon).
Plecari: Mikael Dorsin (fundas, FK Moscova), Casian Miclaus (fundas, Gloria Bistrita), Pedro Oliveira (mijlocas, pus pe liber), Radu Marginean (mijlocas, Gloria Bistrita), Ibazito Ogbonna (atacant, i s-a reziliat contractul), Adrian Anca (atacant, Otelul Galati).

Steaua Bucuresti

Antrenor: Marius Lacatus
Veniri: Bogdan Mustata (Steaua II Bucuresti), Janos Sezekely (mijlocas, Otelul Galati), Claudiu Ionescu (mijlocas, Gloria Buzau), Tiago Gomes (mijlocas, Estrela Amadora), Robert Neagoe (mijlocas, Dacia Mioveni), Bogdan Stancu (atacant, Unirea Urziceni), Arthuro Henrique Bernhardt (atacant, Cordoba CF), Pantelis Kapetanos (atacant, AEK Atena)
Plecari: Andres Mendoza (mijlocas, pus pe liber), Mahamadou Habibou (atacant, Charleroi), Pepe Moreno (atacant, pus pe liber), Nicolae Dica (atacant, Catania Calcio)

 
Rapid Bucuresti
Antrenor: Jose Peseiro
Veniri: Urko Pardo(portar, Iraklis), Joao Paulo (fundas, FC Porto), Ricardo Fernandes (fundas, Nacional Madeira), Stefan Mardare (fundas, FC Vaslui), Juliano Spadacio (mijlocas, Nacional Madeira), Lucio Filomeno (atacant, Asteras Tripolis), Julio Cesar (atacant, AEK Atena).
Plecari: Philippe Leonard (fundas, pus pe liber), Cristian Sapunaru (fundas, FC Porto), Romeo Stancu (fundas, Otelul Galati), Daniel Pancu (mijlocas, Terek Groznîi), Ranko Despotovic (atacant, Real Murcia), Lucian Burdujan (atacant, FC Vaslui) .

Dinamo Bucuresti
Antrenor: Mircea Rednic
Veniri: Emilian Dolha (portar, Lech Poznan), Florin Matache (portar, CS Otopeni), Awoa Zoa (fundas, Rio Maior), Sergiu Homei (fundas, Politehnica Iasi), Bruno Simao (mijlocas, UTA Arad), Florin Hidisan (mijlocas, UTA Arad), Andrei Cristea (atacant, FC Timisoara), Ilie Iordache (atacant, Pandurii Târgu-Jiu), Thiago Alberto (atacant, FC Seriff Tiraspol).
Plecari: Nicolae Musat (fundas, CS Otopeni), Adrian Scarlatache (fundas, CS Otopeni), Blagoja Todorovski (fundas, Gloria Bistrita), Catalin Munteanu (mijlocas, FC Brasov), Cornel Predescu (mijlocas, CS Otopeni), Hristu Chiacu (atacant, CS Otopeni), Liviu Ganea (atacant, CS Otopeni), Valentin Lemnaru (atacant, UTA Arad).

Unirea Urziceni
Antrenor: Dan Petrescu
Veniri: Daniel Tudor (portar, UTA Arad), Lucas Landa (fundas, Gimnasia La Plata), Dan Matei (fundas, Gloria Bistrita), Bruno Fernandes (fundas, Ceahlaul Piatra-Neamt), Tiberiu Balan (mijlocas, Sportul Studentesc), Santiago Alejandro Frean (mijlocas, Club Platense), Dinu Todoran (mijlocas, Farul Constanta), Szekely Sabolcs (mijlocas, CS Otopeni), Sorin Frunza (mijlocas, FC Vaslui), Daniel Stan (atacant, Otelul Galati), Raul Rusescu (atacant, CS Otopeni)
Plecari: Bogdan Stelea (portar, FC Brasov), Danut Munteanu (fundas, FC Vaslui), Ciprian Petre (mijlocas, Gloria Bistrita), Valentin Negru (mijlocas, CS Otopeni), Bogdan Stancu (atacant, Steaua Bucuresti)

FC Timisoara
Antrenor: Dusan Uhrin jr. 
Veniri: Manuel Taborda (portar, Naval), Kenan Cejvanovici (fundas, Sloboda Tuzla), Eder Bonfim (fundas, Uniao Leiria), Sreten Sretenovici (fundas, Zaglebie Lubin), Filipe Da Costa (mijlocas, Leeds United), Jose Luis Garcia (mijlocas, Dorados de Sinaloa), Philip Onyemah (atacant, Rio Ave), Lukas Magera (atacant, Banik Ostrava), Winston Parks (atacant, Saturn Moscova), Dorin Goga (atacant, Universitatea Cluj).
Plecari: Gabriel Cânu (fundas, FC Vaslui), Tiberiu Balan (mijlocas, Sportul Studetesc), Cristian Daminuta (mijlocas, Internazionale Milano), Marian Aliuta (mijlocas, FC Vaslui), Andrei Cristea (atacant, Dinamo Bucuresti), Gueye Mansour (atacant, CS Buftea).

FC Vaslui
Antrenor: Viorel Hizo
Veniri: Dusan Kuciak (portar, MSK Zilina), Neven Markovici (fundas, FK Mladost Lucani), Gabriel Cânu (fundas, FC Timisoara), Danut Munteanu (fundas, Unirea Urziceni), Julien Francois (mijlocas, FC Metz), Stanislav Genchev (fundas, FC Litex Loveci), Marian Aliuta (mijlocas, FC Timisoara), Nemanja Jovanovici (atacant, Universitatea Cluj), Ryan Zonath (atacant, Universidad San Martin), Lucian Burdujan (atacant, Rapid Bucuresti).
Plecari: Mihai Luca (portar, Cetatea Suceava), Stefan Apostol (fundas, FCM Bacau), Stefan Mardare (fundas, Rapid Bucuresti), Bogdan Panait (fundas, exclus din lot), Silviu Balace (fundas, FC Brasov), Daniel Sabou (mijlocas, Gloria Bistrita), Sorin Frunza (mijlocas, Unirea Urziceni), Ionut Pavel (mijlocas, Cetatea Suceava), Marius Dobos (mijlocas, Aerostar Bacau).

Otelul Galati
Antrenor: Petre Grigoras
Veniri: Valentin Iovita (mijlocas, Gloria Buzau), Romeo Stancu (fundas, Rapid Bucuresti), Alexandru Bourceanu (mijlocas, Dunarea Galati), Adrian Anca (atacant, CFR Cluj), Daniel Marin (atacant, Progresul Bucuresti), Gabriel Zamfir (atacant, Energia Rovinari), Marius Pena (atacant, Concordia Chiajna)
Plecari: Sergiu Brujan (fundas, CSM Râmnicu-Vâlcea), Florin Lazar (fundas, Gaz metan Medias), Janos Sezekely (mijlocas, Steaua Bucuresti), Ciprian Deac (mijlocas, CFR Cluj),  Emil Jula (atacant, Energie Cottbus), Daniel Stan (atacant, Unirea Urziceni)

Universitatea Craiova
Antrenor: Nicolo Napoli
Veniri: Mihai Neagoe (portar, FC Caracal), Sorin Busu (fundas, FC Caracal), Dragos Firtulescu (mijlocas, FC Caracal).
Plecari: Madalin Ciuca (fundas, Gloria Bistrita), Ionut Lutu (mijlocas, Zhetysu Taldykorgan), Gabriel Velcovici (mijlocas, Gloria Bistrita), Robert Saceanu (mijlocas, Gloria Buzau), Claudiu Tudor (atacant, CSM Ploiesti), Ciprian Tanasa (atacant, Politehnica Iasi).

Gloria Bistrita
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau
Veniri: Blagoja Todorovski (fundas, Dinamo Bucuresti), Mihai Panc (fundas, Progresul Bucuresti), Zied Bhiari (fundas, Greuther Furth) Madalin Ciuca (fundas, Universitatea Craiova), Casian Miclaus (fundas, CFR Cluj), Gabriel Velcovici (mijlocas, Universitatea Craiova), Ciprian Petre (mijlocas, Unirea Urziceni), Ioan Hora (mijlocas, UTA Arad), Radu Marginean (mijlocas, CFR Cluj), Daniel Sabou (mijlocas, FC Vaslui), Csaba Borbely (atacant, Progresul Bucuresti), Diogo Ramos (atacant, SC Freamunde).
Plecari: Dan Matei (fundas, Unirea Urziceni), Dorin Toma (fundas, CFR Cluj), Florin Ganea (fundas, i s-a reziliat contractul), Iulian Arhire (fundas, i s-a reziliat contractul), Enache Câju (mijlocas, Chimia Râmnicu-Vâlcea), Lucian Pârvu (mijlocas, Farul Constanta), Adrian Nalati (mijlocas, Pandurii Târgu-Jiu), Cosmin Tilinca (atacant, Pandurii Târgu-Jiu).

Politehnica Iasi
Antrenor: Ionut Popa
Veniri: Cezar Tofan (Poli Iasi II), Alexandru Buhusi (Poli Iasi II), Andrei Plugaru (Poli Iasi II), Andrei Balan (Poli Iasi II), Nuno Filipe (atacant, Estrela Amadora), Cristi Bratu (atacant, Dacia Mioveni), Ciprian Tanasa (atacant, Universitatea Craiova).
Plecari: Sergiu Homei (fundas, Dinamo Bucuresti), Caue Roberto Carvalho(fundas, i s-a reziliat contractul), Andrei Cristea (atacant, FC Timisoara).

Pandurii Târgu-Jiu
Antrenor: Eugen Neagoe
Veniri: Razvan Stanca (portar, Farul Constanta), Mircea Rus (fundas, Gloria Bistrita), Adrian Nalati (mijlocas, Gloria Bistrita), Daniel Ghindeanu (fundas, Dacia Mioveni), Cosmin Tilinca (atacant, Gloria Bistrita).
Plecari: Ibrahim Dossey (portar, pus pe lista de transferuri), Ionut Dragomir (fundas, Minerul Mehedinti), Constant Djapka (fundas, Bayer Leverkusen), Marin Vatavu (fundas, pus pe lista de transferuri), Jose Anilton (fundas, Portimonense), Edmilson Campos (mijlocas, CF Belenenses), Mircea Voicu (mijlocas, pus pe lista de transferuri), Adrian Popescu (atacant, CSM Râmnicu-Vâlcea), Ilie Iordache (atacant, Dinamo Bucuresti), Sorin Vintilescu (atacant, Minerul Mehedinti), Carlos Pedro Calvalho (atacant, Moreirense SC).

Farul Constanta
Antrenor: Ion Marin
Veniri: Cristian Irimia (fundas, Sportul Studentesc), Hugo Faria (mijlocas, União Leiria), Dejan Rusmir (mijlocas, Ceahlaul Piatra-Neamt), Lucian Pârvu (mijlocas, Gloria Bistrita), Florentin Cruceru (mijlocas, FC Arges Pitesti), Tibor Moldovan (atacant, Ujpest Budapesta).
Plecari: Razvan Stanca (portar, Farul Constanta), Decebal Gheara (fundas, pus pe lista de transferuri), Armando Mihai (fundas, Petrolul Ploiesti), Laurentiu Florea (fundas, CSM Ploiesti), Marcel Otvos (mijlocas, Trans Sil Târgu-Mures), Liviu Mihai II (mijlocas, CSM Ploiesti), Marius Soare (mijlocas, pus pe lista de transferuri), Ionut Larie (mijlocas, pus pe lista de transferuri), Dinu Todoran (mijlocas, Unirea Urziceni), Florin Neaga (atacant, Petrolul Ploiesti).

Gloria Buzau
Antrenor: Stefan Stoica
Veniri: Haralabos Moissiadis (mijlocas, Veria FC), Jean Prunescu (fundas, Steaua II Bucuresti), Diogo Machado Pereira (fundas, CD Olivais Moscavide), Robert Saceanu (mijlocas, Universitatea Craiova), Christian Sagna (atacant, Petrolul Ploiesti), Tarek Amer (atacant), Jorge Tavares (mijlocas, CD Olivais Moscavide), Luis Filipe Veiga (atacant, CD Olivais Moscavide).
Plecari: Mihai Barbu (portar, i s-a reziliat contractul), Claudiu Ionescu (mijlocas, Steaua Bucuresti), Valentin Iovita (mijlocas, Otelul Galati).

FC Brasov
Antrenor: Razvan Lucescu
Veniri: Bogdan Stelea (portar, Unirea Urziceni), Ezequias Tavares (fundas, Leixoes SC), Rui Duarte (fundas, Estrela  Amadora), Silviu Balace (fundas, FC Vaslui), Catalin Munteanu (mijlocas, Dinamo Bucuresti), Alexandru Baltoi (atacant, UTA Arad), Dorel Zaharia (atacant, UTA Arad).
Plecari: Marian Constantinescu (mijlocas, CSM Râmnicu-Vâlcea), Sorin Gheju (atacant, pus pe liber), Marcel Sandor (atacant, final de contract).

FC Arges Pitesti
Antrenor: Ionut Badea
Veniri: Mircea Stan (fundas, Zimbru Chisinau), Florin Nofitovici (mijlocas, Concordia Chiajna), Nicolae Dita (fundas, Prefab Modelu), Youssouf Kamara (atacant, AC Bellinzona).
Plecari: Dumitru Hotoboc (portar, Prefab Modelu), Daniel Rednic (mijlocas, pus pe lista de transferuri), Florentin Cruceru (mijlocas, Farul Constanta).

Gaz metan Medias
Antrenor: Cristi Pustai
Veniri: Raymond Fenny (portar, Hearts of Oak), Rafael Pereira (fundas, CA Metropolitano), Grillo Martins (fundas, CA Metropolitano), Bojan Cukic (mijlocas, FK Metalac Gornji Milanovac), Florin Lazar (fundas, Otelul Galati), Nana Falemi (mijlocas, Dunarea Giurgiu), Nemanja Vidakovic (mijlocas, CSM Râmnicu-Vâlcea), Mircea Voicu (mijlocas, CSM Râmnicu-Vâlcea), Leandro Farias (mijlocas, Sheriff Tiraspol).
Plecari: –
 
CS Otopeni
Antrenor: Miodrag Jesici
Veniri: Ilko Pirgov (portar, TSKA Sofia), Cristian Munteanu (portar, Progresul Bucuresti), Cristian Dancia (fundas, Universitatea Cluj), Adrian Iencsi (fundas, Apollon Limassol), Adrian Scarlatache (fundas, Dinamo Bucuresti)), Nicolae Musat (fundas, Dinamo Bucuresti), Cornel Predescu (mijlocas, Dinamo Bucuresti), Valentin Negru (mijlocas, Unirea Urziceni), Hristu Chiacu (atacant, Dinamo Bucuresti), Liviu Ganea (atacant, Dinamo Bucuresti).
Plecari: Florin Matache (portar, Dinamo Bucuresti), Vitinha -Portugalia- (fundas, CFR Cluj), Claudiu Batrânu (fundas, CSM Ploiesti), Ninel Corcoveanu (mijlocas, Scoala de fotbal “Gica Popescu”), Szekely Sabolcs (mijlocas, Unirea Urziceni), Raul Rusescu (atacant, Unirea Urziceni).