Stranierii Vasluiului au transat derby-ul Moldovei

Liga I nu mai este demult un campionat al românilor. Într-adevar, cândva era. Dar parca a trecut o eternitate de atunci. Nici chiar clasicele derby-uri ale Moldoveni nu mai sunt ce erau. La Iasi, Poli si FC Vaslui au terminat 1-3, trei din cele patru goluri fiind reusite de fotbalisti adusi de peste hotare.

Desi au fost învinsi, iesenii au dominat startul întâlnirii. Dupa trei lovituri libere executate din preajma careului vasluian, gazdele reusesc în sfârsit sa deschida scorul. În minutul 25, Bersnjak profita de indecizia portarului Kuciak, care înca îsi aseza zidul, si marcheaza primul gol al partidei. Vasluienii egaleaza însa în minutul 33, Mike Temwanjera profitând de o gafa incredibila a lui Adi Ilie, punctând de la marginea careului mic si onorându-si totodata promisiunea de a-si trece numele pe tabela marcatorilor în acest derby moldav. Oaspetii aveau sa intre la cabine la conducere, Ovidiu Cânu marcând cu capul, la o noua eroare a iesenilor. De aceasta data a lui Cristi Branet, goalkeeper-ul gazdelor iesind complet aiurea pe o centrare din lovitura libera.

Dupa pauza, în minutul 53, Marko Ljubinkovic îsi arata din nou incontestabila clasa. Mijlocasul sârb, golgheter al echipei sale în sezonul trecut, marcheaza cu un sut sec, la coltul lung, dupa ce a fost deschis perfect de Milea. Partida se încheie cu ocazia lui Mircea Oprea, care trage în goalkeeperul oaspetilor din pozitie ideala. Scor final 1-3 si, în timp ce Politehnica începe noul sezon dezastruos, galben-verzii lui Hizo debuteaza perfect, acumulând sase puncte din sase.

Poli: Branet – Cr. Munteanu, Ad. Ilie, Pecnik, I. Stancu – Milea, Bersnjak (Viveiros, 58), Naidin, Sfârlea – Bâlba (M. Oprea, 55), Cr. Bratu (R. Miclea, 71). Antrenor: Ionut Popa.

FC Vaslui: Kuciak – Buhus, Cânu, D. Munteanu, Hugo Luiz – Ghencev, Ljubinkovic, Aliuta (Zmeu, 84), N’Doye – Temwanjera (N. Jovanovic, 90), Burdujan (Gheorghiu, 81). Antrenor: Viorel Hizo.