Lupte greco-romane : Gheorghita Stefan a pierdut bronzul

Dupa trei editii ale Jocurilor Olimpice în care luptele nu au oferit nicio medalie delegatiei României, nici de aceasta data nu a fost sa fie desi am fost foarte aproape.

În optimile de finala ale categoriei 74 de kilograme, Gheorghita Stefan (22 de ani) a fost eliminat de uzbekul Soslan Tighiev, cu scorul de 2-0. Din fericire, românul a învins în recalificari, surclasându-l pe grecul Emzarios Bentinidis, dublu medaliat cu bronz la Europene, cu 3-1 (2-3).

În sferturi, luptatorul nostru a dat piept cu bielorusul Murad Gaidarov (28 de ani), un sportiv cu un palmares de-a dreptul impresionant: vicecampion mondial, în 2003, si vicecampion european, anul acesta, la Tampere. Miza era imensa, câstigatorul având medalia de bronz asigurata, în aceasta discliplina neexistând finala mica.

Din pacate însa, experienta si-a spus cuvântul. Bielorusul si-a adjudecat prima repriza cu 2-1 si pe cea de-a doua cu 3-1, asigurându-si calificarea în careul de asi, în timp ce Gheorghita Stefan îsi face deja bagajele pentru întoarcerea acasa.

Canoe

Florin Mironcic, în finala C1 simplu 1.000m

Florin Mironcic este în mare forma la Jocurile Olimpice de la Beijing. Românul a obtinut miercuri biletele pentru finala probei de 1.000 de metri la canoe simplu, dupa o cursa de-a dreptul impresionanta în semifinale.

Florin a concurat în prima serie semifinala. Sportivul nostru a pornit ca din tun si a trecut primul linia de 250 de metri, cu 55.33 secunde. La jumatatea cursei, se afla tot pe prima pozitie, având un avans de 1.71 secunde fata de canotorul de pe locul secund.

Tot primul a trecut si la 750 de metri, cu timpul de 2:57.95. În cele din urma însa, a terminat pe pozitia secunda, canadianul Thomas Hall reusind pe final o revenire senzationala. Cu toate acestea, românul s-a calificat în marea finala, cu un timp foarte bun, 3:59.664, cu 0.844 secunde mai slab decât câstigatorul cursei.

Nascut la 4 mai 1981 în Braila, Florin Georgian Mironcic este campion european en-titre la canoe, titlu pe care l-a câstigat în 2006. A participat la o singura editie a Jocurilor Olimpice. La Atena, în 2004, sportivul nostru a terminat al treilea în calificari la 500 metri simplu, dar a ratat accederea în finala, ocupând doar a opta pozitie în semifinale.

Tenis de masa

Adrian Crisan s-a calificat în turul al treilea

O veste buna de la tenis de masa. Românul Adrian Crisan a reusit sa treaca de dominicanul Jin Lu, în cinci seturi, si s-a calificat în turul urmator.

Meciul a fost fara istoric pâna în setul al patrulea, reprezentantul nostru câstigându-le pe primele trei fara probleme, 11-4, 11-2, 11-7. S-a relaxat si a pierdut la 9, dar s-a impus în cel de-al cincilea set, cu 11-9. 4-1 si Adrian Crisan merge în turul al treilea. Va fi un meci greu pentru jucatorul nostru, adversar fiindu-i capul de serie numarul 11, Dimitrij Ovtcharov, sportiv german nascut la Kiev.

Din pacate însa, tot miercuri, singura noastra reprezentanta ramasa în turneul feminin, Daniela Dodean, a fost eliminata în turul al doilea. Românca a fost învinsa fara drept de apel, scor 1-4 (5-11, 7-11, 5-11, 11-5, 11-8) de Jong Kim, din Republica Nord-Coreeana.

România este pe locul 13 în clasamentul pe medalii

Cu trei zile înaintea încheierii Jocurilor Olimpice de la Beijing, România se afla pe locul 13 într-un clasament pe medalii. Locul întâi este ocupat de China, urmata de Statele Unite ale Americii si Marea Britanie.