FC Cetatea Suceava : “Dubla” lui Gurita aduce inca trei puncte

Gurita Titularizat în premiera de Marian Pana, Gurita a fost omul meciului cu FC Snagov > Autor a doua goluri, atacantul sucevean le-a închis gura celor care-l credeau un jucator terminat

Reusite de o parte si de alta, o lovitura de la 11 metri ratata de Celpan, o eliminare si multe cartonase galbene, momente tensionate si o “dubla” ce poarta semnatura lui Mihai Gurita, sunt ingredientele partidei Cetatea Suceava – FC Snagov, disputata sâmbata, pe Stadionul “Areni”. La finalul celor 90 de minute, “galben-albastrii” s-au impus cu 3-1, iar cei 2000 de spectatori prezenti la meci nu au fost zgârciti cu aplauzele.

Oaspetii nici bine nu s-au asezat pe teren si tabela de marcaj arata deja 1-0 pentru Cetatea. Cojenel a patruns în suprafata de pedeapsa a snagovenilor si l-a executat pe goalkeeperul Iorga cu un sut înselator. Reusita le-a dat aripi fotbalistilor antrenati de Marian Pana si Florin Cristescu.

Titularizat în premiera la Cetatea, Mugur Bolohan a facut un meci foarte bun, colaborând excelent cu juniorul Duman. La fel s-a întâmplat si în avanposturi acolo unde Colban si Gurita au dat multe batai de cap defensivei adverse. Asa s-a întâmplat si în minutul 14, când “Colbinho” a prelungit mingea pentru Gurita însa reluarea acestuia a trecut pe lânga poarta. Fostul atacant al Farului nu a mai gresit tinta în minutul 29, el majorând scorul la 2-0 cu o frumoasa lovitura de cap.

Golul lui Gurita i-a trezit si pe cei de la FC Snagov, care au început sa se apropie tot mai mult de poarta lui Rohetki. Finalul primei reprize a fost încins, cele doua formatii jucând pe contre. Cu un minut înainte de intrarea la cabine, centralul Romulus Pop a disctat usor o lovitura libera pentru oaspeti. Beresoaie a centrat bine si Posteuca l-a învins cu Rohetki. La pauza, 0-0.

Dupa ce în debutul reprizei secunde a avut înca doua ocazii bune de a marca, în minutul 56, Gurita obtine un cartonas rosu pentru Zeciu, fundasul central al snagovenilor faultând în postura de ultim aparator. Celpan executa lovitura libera, dar nou-intratul Radulescu comite hent în suprafata de pedeapsa. Lovitura de la 11 metri este ratata însa de Ionel Celpan.  Minutul 69, avea sa aduca desprinderea decisiva pe tabela de marcaj. În urma câtorva combinatii în viteza între jucatorii gazda, mingea la acelasi Gurita care nu-l iarta de Iorga. 3-1 pentru Cetatea. Încercarile oaspetilor de a reduce din diferenta nu au avut sorti de izbânda si cele trei punct puse în joc au ramas la Suceava.

Dupa trei etape, Cetatea ocupa locul 6, iar în runda urmatoarea va evolua în deplasare la Progresul Bucuresti.

Cetatea Suceava – FC Snagov 3 – 1 (2 – 1)

Au marcat: Cojenel (5), Gurita (29, 67)/ Posteuca (44)

Cetatea Suceava: Rohetki – Cotolan, Nicolau, Ungureanu, Bolohan – Cojenel, Onciu, Celpan (Martin, 75), Duman – Colban (Stiubei, 73), Gurita (Homneac, 86). Antrenor Marian Pana.

FC Snagov: Iorga – Lia, Zeciu, Posteuca, Dumitru – G. Ene, Radu, Simic, Beresoaie (Suleap, 46) – V. Dinu, Nicola (Radulescu, 46, Spânu, 80). Antrenor: Mihai Stoica.

Arbitri: Romulus Pop (Tg. Mures) – Mihai Pop (Vaslui), Joszef Fodor (Cristurul Secuiesc).

Arbitru de rezerva: Petre Meterciuc (Tg. Neamt)

Observator: Dan Jiga (Bistrita)

Nou-promovata CSM Ploiesti face scorul etapei si devine liderul Seriei I

CSM Ploiesti a realizat, sâmbata, scorul etapei a treia din Liga a II-a, 7-0 pe teren propriu cu Forex Brasov, si s-a instalat pe primul loc în clasamentul Seriei I, anuntându-se totodata una dintre principalele favorite la promovarea în primul esalon din tara noastra.

Echipa antrenata de Vivi Rachita îsi continua drumul spre top început în sezonul trecut si, sâmbata, a înregistrat una dintre cele mai clare victorii din istoria moderna a esalonului secund, 7-0 cu Forex Brasov.

Un alt scor fluviu al Seriei I s-a înregistrat la Giurgiu, acolo unde Sportul Studentesc a învins formatia locala Dunarea cu 4-2, dupa ce, cu cinci minute înainte de final, tabela arata 2-2. Derbiul zilei a avut loc la Piatra Neamt, unde Ceahlaul a trecut de Progresul Bucuresti cu 3-2. În Seria a II-a, FCM Târgu Mures a umilit pe FCM Târgoviste, scor 6-0.

3        Sportul Studentesc    3        2        1        0        7-3     7p

4        CS Buftea                3        2        1        0        5-3     7p

5        FC Botosani              3        2        0        1        7-5     6p

6        Cetatea Suceava   3        2        0       1        4-3    6p

7        Delta Tulcea             3        1        1        1        6-3     4p

8        Progresul Bucuresti   3        1        1        1        4-4     4p

9        Stiinta Bacau            3        1        1        1        2-4     4p

10      Dinamo II                3        1        1        1        2-5     4p

11      Dunarea Galati         3        1        0        2        2-3     3p

12      Petrolul Ploiesti         3        0        2        1        3-4     2p

13      FCM Bacau               3        0        2        1        2-3     2p

14      Prefab Modelu          3        0        2        1        4-6     2p

15      FC Snagov               3        0        2        1        2-4     2p

16      Dunarea Giurgiu       3        0        1        2        4-7     1p

17      Forex Brasov           3        0        1        2        2-10    1p

18      Concordia Chiajna    3        0        0        3        0-3     0p