Fotbal, Liga a III-a : CSM Raraul castiga si urca pe locul noua

CSM Raraul C-lung Moldovenesc – Ceahlaul II    4 – 1

Cu antrenorul Mihai Eremia pe banca, CSM Raraul si-a revenit si a inceput sa adune puncte. Vineri seara, campulungenii au obtinut a doua victorie din acest campionat invingand pe Ceahlaul II Piatra Neamt, intr-un meci contand pentru etapa a sasea a celui de-al treilea esalon. CSM Raraul s-a impus cu scorul de 4-1, la capatul unei partied pe care gazdele au controlat-o pe intreaga sa durata.
Eroul campulungenilor a fost Lazar, autor al unui hattrick in minutele 15, 81 si 84. Al patrulea gol al Raraului a fost opera atacantului Sandrinio Gherine, in minutul 66. Golul nemtenilor a fost marcat imediat dupa pauza de Pantea.
Pentru Raraul au evoluat: Axinte – Plecanciuc, Popescu, Tivodari, Bumbac, Sarbu, Ionita, Lazar, Roxandari, Iftimie, Gherine. Au mai intrat Vizitiu, Costan si Andriuc.
In urma acestui succes, CSM Raraul se afla pe locul 9 in clasamentul Seriei I avand 8 puncte.

Rapid CFR a suferit a doua infrangere a sezonului

Dupa ce in etapa trecuta a invins liderul Seriei I in deplasare, vineri seara, Rapid CFR Suceava a pierdut partida cu Aerostar Bacau, scor 0-2. Disputata pe Stadionul “1 Mai” din Itcani, intalnirea a fost echilibrata. Totusi, echipa antrenata de Gheorghe Poenaru a reusit sa deschida scorul in minutul 30, prin Dutciuc. In repriza secunda, diferenta de valoarea si-a spus cuvantul si oaspetii si-au majorat avantajul de pe tabela de marcaj, Carp marcand in minutul 65 pentru 0-2.
Spre finalul intalnirii, “feroviarii” au evoluat in inferioritate numerica, portarul Pascal primind cartonasul rosu pentru un hent comis in afara careului de 16 metri.
Pentru Rapid au jucat: Pascal – Pantea, Bejinariu, Sevaciuc, Stamate, Romaniuc, Apetri, Branza, Tanasa, Jalba, C. Colban. Au mai intrat Azaharioaei, Avram, Burlacu si Razlog.
Rapid CFR coboara astfel pe locul 13 in ierarhia Seriei I, unde a acumulat 6 puncte. (C.M.)