Fotbal, Liga a IV-a : Scorul etapei s-a inregistrat la Putna

Etapa a VI-a a fost una relativ ”calma”. Rezultate oarecum scontate, doar doua victorii în deplasare, ambele deosebit de importante în lupta pentru promovare.

Florconstruct Patrauti – C.N. Nicu Gane Falticeni 1 – 1 (1 – 1)
     Au marcat: Stoian (30)/Em. Romas (85-autogol)
     Florconstruct: Andrian – Donisan, Eug. Romas, Cîrlan, Burduja, Lutac, Em. Romas, B. Florea, Târnovan, Holca, Stoian. Au mai evoluat: Cîrcu, Râscal si Lungu.
     Nicu Gane: Arteni – Gramus, Nitu, Mihalache, Bradatanu, Baciu, Cara, Furtuna, Suman, Placinta, Cretu. Au mai intrat: Bolohan, Cristea, Enea si Toma.
     Meci frumos disputat în limitele sportivitatii (doar un singur cartonas galben în 90 de minute). Rezultat echitabil.

Steaua Dumbraveni – Bucovina Radauti    0 – 3  (0 – 1)

Au marcat: Zaremba (29), Sorodoc (47), Plamada (51)
     Steaua: Mierla – Zait, Musteata, Florin Stirbu, Leopac, Sofian, Ghilan, Cîrlig, Constantin Stirbu, Agache, Clim. Au mai evoluat: Chirila, Savanciuc, Masliuc si Rebenciuc.
     Bucovina: Lazar – Ichim, Rusu, Hutanu, Zaremba, C. Munteanu, Plamada, Lavric, Ilisoi, Turliuc, Sorodoc. Au mai intrat: Casandra si Boghean.
     A învins echipa mai buna, care a pus „mingea jos”, a pasat cu dezinvoltura si si-a materializat cu calm ocaziile avute.

Bradul Putna – Rapid CFR II Suceava Mihoveni    8 – 0  (4 – 0)

Au marcat: Georgescu (3, 18, 34, 72), Tugui (27, 57), Vilcinschi (68) Zubas
Bradul: Zubas – Muntean, Florescu, Leonte, Georgescu, Turcan, Simata, Tugui, Romega, Nicoara, Hrehorciuc. Au mai intrat: Vilcinschi, Bijec, Bîru.
Rapid II: Negrea-Bucaciuc, David, adamovici, Ionita, Tipa, Hrebenciuc, Chis, Nichitean, Goras, Crupenschi. Au mai intrat: Morosan, Mihalache si Haidau
     Victorie fara dubii a echipei lui Victor Galusca, oaspetii evoluând în formatie completa a fostei Releul Mihoveni.

Minerul Iacobeni Ciocanesti- Viitorul Arbore    2 – 1  (2 – 0)
Au marcat: A. Berechea (14), Baiciuc (17)/V. Stan
(56)
Minerul: C. Vrînceanu – Pisdeli, M. Bostan, C. Ciocan, M. Ivan, Tomiuc, Iosub, Baiciuc, Dîrtu, A. Berechea, Dascalu. Au mai evoluat: S.D. Ciocan si A. Dîrtu.
Viitorul: Stefanescu – Bahan, Cerlinca, Ilie, Stan, Dovalciuc, Pînzariu, O. Ciobanu, O. Bosancu, Ignatescu.
     Gazdele au avut o prima repriza foarte buna (este adevarat ca arborenii au evoluat în zece jucatori înca din primul minut, juniorii, obligatoriu, nu au prezentat buletinul de identitate). Oaspetii si-au revenit doar în ultimele minute de joc.

C.S. Gura Humorului- Avântul Frasin          2 – 0  (1 – 0)
Au marcat: Kuruc (5, 58)
Gura Humorului: P. Negrea – Mihalovici, Gafita, Beldiman, Cocar, Susanu, Neagoe, Bîrgaoan, Droniec, Cainari, Kuruk. Au mai intrat: Patrascu, Ruscan, Grosu si Lazar.
Avântul: Cailean – Dranca, Mîndrila, Soroceanu, Sahlean, I. Gemanari, Drelciuc, Pîrcu, O. Gemanari, Flutur, Turenschi. Au mai intrat: Morosan, Beldie, Ruscan si Lupascu.
     Meci disputat în limitele sportivitatii, victorie fara dubii a humorenilor.

Foresta Moldovita- Viitorul Liteni    2 – 3 (0 – 0)
Au marcat: Balabasciuc (47), I. Nica (91)/D. Maranda (69, 85), Huluba (76)
Foresta: Bursuc -Mitrut, Balabasciuc, I. Ungureanu, F. Ungurianu, Petrescu, N. Nica, I. Nica, Morosan, Popovici, Gavrilac.Au mai intrat: Hlasciuc, Iasinovschi si Torac.
Viitorul: C. Holca – C. Huluba, Breaban, Balan, Grosu, Maranda, Tomescu, Ungureanu, Puiu, Buziuc, Craiu. A mai evoluat Cojocariu.
     Dupa o prima repriza echilibrata, elevii lui Bogdan Grosu „si-au dat drumul” au condus cu 3-1 si au încheiat victoriosi o partida în urma careia au intrat clar în lupta pentru cucerirea titlului de campioana.

Bucovina Badeuti- Bradul Vama    1 – 0 (1 – 0)
A marcat: Casoinic (16)

Bucovina: Botezatu – C. Siminiceanu, Gh. Tatar, Hunceac, Lucescu, Pînzaru, Petrescu, Podariu, Antonesei, Casoinic, Tomasciuc. Au mai intrat: V. David si Popovici.
Bradul: Lupuleac – Rotariu, Mianta, Manole, M. Bercea, Badea, D. Bercea, Bradu, Tîmpescu, Boinceanu, C. Bercea. Au mai intrat: Pazar si Sîrbu.
     Meci foarte disputat, oaspetii au jucat cu mare ambitie, au încasat si câteva cartonase galbene, dar n-au putut mai mult, cele trei puncte au ramas la Badeuti.

Unirea Boroaia- Dorna Vatra Dornei    3 – 2 (1 – 2)

Au marcat: Vicu (6), Iuga (53-autogol), Vasiliu (85)/Ciurla (14), Hriscu (36)
Unirea: Iederan- Drîngu, Fl. Ailenei, N. Ailenei, Chirivici, Anania, Pana, Sava, Vicu, Prisaca, Vasiliu. Au mai intrat: Croitoru, Rusu si Cristea.
Dorna: I. Marolicaru- Paraschiv, Szekely, Ivan, A. Ciurla, C. Ciurla, Mitruc, Nemes, Iuga, Bostan, Hriscu. Au mai evoluat: Tifui si Kasper.
     A fost un meci tare, un fel de derbi, al etapei a VI-a. Doua echipe ambitioase care îsi doresc promovarea. Au condus oaspetii cu 2-1 în min. 53, când Iuga (Dorna Vatra Dornei) a marcat în propria-i poarta egalând scorul. Gazdele au asediat în ultimele minute poarta lui Moralicaru, reusind golul victoriei în min. 85.