Handbal, Campionatul European : România a învins Ucraina

Romania – Ucraina 40 – 32
Naționala feminină de handbal a României a învins, miercuri, cu scorul de 40-32, reprezentativa similară a Ucrainei, într-un meci din grupa I principală a Campionatului European din Macedonia. Elevele lui Radu Voina, învinse în primul meci de Spania, s-au impus la capătul unui joc excelent făcut în repriza secundă, după ce la pauză au fost conduse cu 17-18.

În prima repriză, după cum a declarat și antrenorul Radu Voina, fetele au acuzat șocul înfrângerii cu Spania și au jucat cu trac, dar în repriza secundă s-au distanțat rapid și au reușit să păstreze avansul chiar și cu două jucătoare eliminate.

Pentru România au punctat: Narcisa Lecușanu (10), Valentina Elisei Ardean (8), Oana Manea (6), Carmen Amariei (6) Cristina Neagu (3), Adina Meiroșu (3), Daniela Crap (3), Melinda Geiger (1).