Ioan Burlică, sportivul numărul 1 al LPS iar handbaliștii juniori III, cea mai bună echipă de la LPS în 2008

La rândul său, Dumitru Bernicu, directorul Liceului cu Program Sportiv din Suceava i-a premiat pe cei mai buni sportivi ai instituției pe care o conduce. Luptătorul Ioan Burlică a fost desemnat cel mai bun sportiv al LPS-ului în anul 2008, în timp ce, pe locurile doi și trei s-au aflat atleții Vasile Gheorghe și Andrei Trofin.
Top 10 2008, LPS Suceava
1        Ioan Burlică    Lupte
          – component lot național
          – participare la Campionatele Europene
          – locul V la turneele internaționale Bulgaria și Ungaria
          – locul I la Campionatele Naționale de juniori II
          – locul I la Campionatele Naționale Școlar
2        Vasile Gheorghe       Atletism
          – locul IV la Balcaniadă
          – locul I la Campionatele Naționale în sală, juniori I
          – locul I la Campionatele Naționale în aer liber, juniori I
3        Andrei Trofin  Atletism
          – locul I ștafetă, Campionatele Naționale, juniori II
          – locul II, 400m, juniori II
          – locul III, 400m sală, juniori II
4        Mihai Sandu   Handbal
          – component lot național
          – locul I, Campionatul Național, juniori III
          – locul I, Campionatul Național Beach Handball
          – trofeul „Cel mai complet jucător” la Campionatul Național Beach Handball
5        Gabriel Conache       Rugby
          – component lot național
          – locul II, Campionatul Mondial de rugby în 5
6        Alin Gavril Ilii  Handbal
          – component lot național
          – participare la Campionatul European  de handbal
          – locul VI, Campionatul Național, juniori II
7        Cristian Iriciuc Handbal
          – component lot național
          – locul I, Campionatul Național, juniori III
8        Dan George Rotari    Lupte
          – component lot național
          – locul II, Campionatale Naționale, juniori I
9        Anca Bălănucă          Atletism
          – locul III, Campionatele Naționale, junioare I, 800m
          – locul III, Campionatele Naționale, junioare I, 1500m
10      Ionuț Florea   Rugby
          – component lot național
 
Top 10 – sporturi individuale
1        Ioan Burlică    Lupte
2        Vasile Gheorghe       Atletism
3        Andrei Trofin  Atletism
4        Dan George Rotari    Lupte
5        Anca Bălănucă          Atletism
6        Cezar Buburuzan      Lupte
7        Daniel Crîșmariu       Lupte
8        Ștefan Mihuț  Lupte
9        Ștefan Babei  Lupte
10      Luis Lăcătuș   Atletism
 
Top 10 – jocuri sportive
1        Mihai Sandu   Handbal
2        Gabriel Conache       Rugby
3        Alin Gavril Ilii  Handbal
4        Cristian Iriciuc Handbal
5        Ionuț Florea   Rugby
6        Vlad Stănescu Fotbal
7        Raluca Ungureanu     Handbal
8        Alexandru Moldovan  Fotbal
9        Marius Bahan Handbal
10      Cristian Cosovan       Volei
 
Clasament sporturi de echipă
1        Handbal         Juniori III, Locul I la Campionatul Național
2        Ștefetă atletism        Juniori II, Locul I la Campionatele Naționale
3        Echipă lupte   Juniori I, Locul III la Campionatele Naționale
4        Handbal         Juniori II, Locul VI la Campionatul Național
5        Volei   Juniori II, Locul III la Turneul semifinal