CJ Suceava a premiat 260 de elevi olimpici și 29 de cadre didactice pentru rezultatele deosebite. Flutur: Județul Suceava este o zonă cu foarte mulți copii premiați. Construim o sală mai mare pentru mai mulți olimpici//VIDEO




Consiliul Județean Suceava a oferit, joi, diplome de merit pentru 260 de olimpici suceveni câștigători de premii internaționale, naționale și județene, iar unui număr de 29 de cadre didactice au fost oferite diplome de excelență, aceste diplome fiind însoțite și de premii în bani.

Președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur, a spus că acesta este un semn de recunoaștere pentru performanță și a estimat că în câțiva ani de zile unii dintre cei aflați acum printre premianți vor fi între cei care se află acum la conducerea unor instituții, arătând că este normal să vină generațiile noi să ia locul actualilor decidenți.

El a subliniat că în ultima perioadă performanțele încep să fie recunoscute.

„Suceava a devenit o zonă cu foarte mulți copii premiați, medaliați. Suntem recunoscuți ca un județ care suntem în top din acest punct de vedere”, a spus Flutur.

Președintele CJ Suceava le-a mulțumit totodată dascălilor care au avut și au grijă să le asigure o bună pregătire.

Premierea olimpicilor din județul Suceava – Palatul Administrativ

Gepostet von NewsBucovina.ro am Donnerstag, 19. Dezember 2019

El a menționat că în acest an CJ Suceava a alocat cica 120.000 de de lei pentru copiii care au făcut performanță, fiind premiați în bani 260 de elevi, olimpici la olimpiade internaționale, naționale și județene, adăugând că sunt premiate și 14 echipe câștigătoare la diferite concursuri, dar și 29 de cadre didactice care primesc diplomă și stimulente în bani.

„Anul trecut a fost la fel și am avut reacții pozitive. V-am încurajat și anul viitor vor fi și mai mulți. Construim o sală mai mare, Sala Unirii, și acolo încap mai mulți olimpici. Transmiteți în județ pentru cei care vor să câștige, că avem loc de premiere”, a transmis Gheorghe Flutur.

El a înmânat apoi diplomele de merit și de excelență olimpicilor suceveni și cadrelor didactice sucevene.

Premiere olimpici internaționali și naționali

Nr. crt.Nume și prenume elevUnitatea de învățământDenumirea competițieiDistincția obținutăPremiul special/lei 
OLIMPIADE INTERNAȚIONALE – CATEGORIA I
1TURTUREAN DAVID CORNELIUColegiul Național Ștefan cel Mare SuceavaOlimpiada internațională de astronomie și astrofizicăMedalie de aur10.000 
2REBENCIUC PAUL FLORINColegiul Național Ștefan cel Mare SuceavaOlimpiada internațională de astronomie și astrofizicăMedalie de argint7.500 
3SÎRGHI DRAGOȘ ANDREIColegiul Național Ștefan cel Mare SuceavaOlimpiada internațională de astronomieMedalie de argint7.500 
OLIMPIADE INTERNAȚIONALE – CATEGORIA A II-A – ZONALE
4AIOANEI ANNAMARIAColegiul Tehnic Lațcu Vodă SiretOlimpiada Internațională a ElenismuluiMedalie de aur1000 
5GÎNGA ANDREEAColegiul Național Petru Rareș SuceavaOlimpiada Internațională de limba francezăPremiul III600 
6GĂITAN GHEORGHEColegiul Național Petru Rareș SuceavaOlimpiada de științe a Uniunii Europene EUSOMedalie de argint700 
OLIMPIADE NAȚIONALE
7LONGHER KAROLINA  JANINAȘcoala Gimnazială 1 SuceavaOlimpiada de limba polonăPremiul I500 
8GAVLIUC PETRONELA ANCUȚAȘcoala Gimnazială Henryk Sienkiewicz Solonețu NouOlimpiada de limba polonăPremiul I500 
9MARCULAK MONIKAColegiul Alexandru cel Bun Gura HumoruluiOlimpiada de limba polonăPremiul I500 
10MARCULEAC MONICA EUGENIAColegiul Alexandru cel Bun Gura HumoruluiOlimpiada de limba polonăPremiul I500 
11IEDENAC BIANKA PAULAColegiul Economic Dimitrie Cantemir SuceavaOlimpiada de limba polonăPremiul I500 
12ȘOIMAN ANAȘcoala Gimnazială BălcăuțiOlimpiada de limba ucraineanăPremiul I500 
13GRIGORAȘ  CEZARA FLORINAColegiul Tehnic Laţcu Vodă SiretOlimpiada de limba ucraineanăPremiul I500 
14BRUJA AFANASIISeminarul Teologic Liceal OrtodoxMitropolitul Dosoftei SuceavaOlimpiada de limba ucraineanăPremiul I500 
15COZACIUC DENISA LORENAColegiul Tehnic Laţcu Vodă  SiretOlimpiada de limba ucraineanăPremiul I500 
16SCHIPOR CESARA NICOLETAColegiul Tehnic Laţcu Vodă  SiretOlimpiada de limba ucraineanăPremiul I500 
17VULTUR LAVINIA CHRISTIANAColegiul Național Nicu Gane  FălticeniOlimpiada de istoriePremiul I500 
18GALAN TIBERIU CRISTIANColegiul de Artă Ciprian Porumbescu SuceavaOlimpiada de arte vizuale, arhitectură şi istoria artelorPremiul I500 
19TOMESCU MĂDĂLINAColegiul de Artă Ciprian Porumbescu SuceavaOlimpiada de interpretare instrumentalăPremiul I500 
20LUCAN MARIA CRISTINAȘcoala Gimnazială  Nr. 4 SuceavaOlimpiada de religie, Cultul OrtodoxPremiul I500 
21ȘERBAN KARINALiceul Teoretic Filadelfia SuceavaOlimpiada de religie, Alianța EvanghelicăPremiul I500 
22FILIP SORINȘcoala Gimnazială Miron Costin SuceavaOlimpiada de religie, Alianța EvanghelicăPremiul I500 
23PĂTRĂUCEAN BIANCAȘcoala Gimnazială Mihai Eminescu RădăuțiOlimpiada de limba germanăPremiul I500 
24MOCREI-REBREAN ȘTEFANIA MARIAColegiul Național Petru Rareș Suceava Olimpiada de limba englezăPremiul I500 
25VICENCO DANIELAColegiul Economic Dimitrie Cantemir SuceavaOlimpiada de discipline tehnologice – turism și alimentațiePremiul I500 
26AXINIA NARCIS DANIELȘcoala Gimnazială PreuteștiOlimpiada de educație tehnologicăPremiul I500 
27MARCULEAC  RAFAELŞcoala Gimnazială Henryk Sienkiewicz Solonețu NouOlimpiada de limba polonăPremiul II400 
28MOLDOVAN RAFAEL MARCELŞcoala Gimnazială  Krystyna Bochenek Poiana MiculuiOlimpiada de limba polonăPremiul II400 
29DROZDEK IULIANA ANASTAZIAColegiul Alexandru cel Bun Gura HumoruluiOlimpiada de limba polonăPremiul II400 
30IEDENAC DANIEL  GABRIELColegiul Național Mihai Eminescu SuceavaOlimpiada de limba polonăPremiul II400 
31REVAI LUCIAN IOANColegiul Alexandru cel Bun Gura HumoruluiOlimpiada de limba polonăPremiul II400 
32BALEAC IANINKA MONICAColegiul Alexandru cel Bun Gura HumoruluiOlimpiada de limba polonăPremiul II400 
33ŞOIMAN NATASAColegiul Naţional Petru Rareş SuceavaOlimpiada de limba ucraineanăPremiul II400 
34SHKRABA DMYTROSeminarul Teologic Liceal OrtodoxMitropolitul Dosoftei SuceavaOlimpiada de limba ucraineanăPremiul II400 
35CURELIUC EMANUELAColegiul Tehnic Laţcu Vodă SiretOlimpiada de limba ucraineanăPremiul II400 
36BUCULEI SIMINA TEODORAColegiul Național Nicu Gane  FălticeniOlimpiada de istoriePremiul II400 
37GHERMAN LAVINIAColegiul Național Nicu Gane FălticeniOlimpiada de economiePremiul II400 
38MAZEPIUC  CLAUDIU ALEXANDRUColegiul de Artă Ciprian Porumbescu SuceavaOlimpiada de arte vizuale, arhitectură şi istoria artelorPremiul II400 
39RUSU SADOVEI IOANAColegiul de Artă Ciprian Porumbescu SuceavaOlimpiada de arte vizuale, arhitectură şi istoria artelorPremiul II400 
40ȘTEMPEL IUSTINAColegiul de Artă Ciprian Porumbescu SuceavaOlimpiada de interpretare instrumentalăPremiul II400 
41COSMOVICI RUXANDRAColegiul de Artă Ciprian Porumbescu SuceavaOlimpiada de interpretare instrumentalăPremiul II400 
42DUCIUC SAMUELColegiul de Artă Ciprian Porumbescu SuceavaOlimpiada de interpretare instrumentalăPremiul II400 
43GHEBÂRSINA  GIULIAȘcoala Gimnazială Ion Creangă SuceavaOlimpiada de religie, Alianța EvanghelicăPremiul II400 
44BÎRCĂ  DANIEL BETUELColegiul Național Petru Rareș SuceavaOlimpiada de religie,  Alianța EvanghelicăPremiul II400 
45FLOREAN SARAColegiul Național Eudoxiu Hurmuzachi RădăuțiOlimpiada de limba germanăPremiul II400 
46CHIRA ALINColegiul Tehnic RădăuțiOlimpiada de discipline tehnologice – Construcții, instalații și lucrări publicePremiul II400 
47ONUȚ ALEXANDRUȘcoala Gimnazială Nr. 4 SuceavaOlimpiada de educație tehnologicăPremiul II400 
48IONESE DIMITRA THEODORAȘcoala Gimnazială Iraclie Porumbescu Frătăuții NoiOlimpiada de educație tehnologicăPremiul II400 
49BODNARIUC ANTONIA GABRIELAColegiul Naţional Dragoş Vodă, C.lung MoldONSS – cros, liceuLoc 2400 
50COSTIUC CLAUDIALiceul Tehnologic Liviu Suhar IacobeniONSS – cros, gimnaziuLoc 2400 
51DROŞCEAC REBECA-ELISABETAŞcoala Gimnazială Henryk Sienkiewicz Solonețu NouOlimpiada de limba polonăPremiul III300 
52STROCA GABRIELA – MARIAŞcoala Gimnazială Henryk Sienkiewicz Solonețu NouOlimpiada de limba polonăPremiul III300 
53BELEŞ  ANDREEA SARAColegiul Alexandru cel Bun Gura HumoruluiOlimpiada de limba polonăPremiul III300 
54OȘTEPOC  ALEXColegiul Tehnic Laţcu Vodă SiretOlimpiada de limba ucraineanăPremiul III300 
55CIOBANIUC TABITAColegiul Tehnic Laţcu Vodă SiretOlimpiada de limba ucraineanăPremiul III300 
56LUCĂU PETRU ALEXANDRUColegiul de Artă Ciprian Porumbescu SuceavaOlimpiada de interpretare instrumentalăPremiul III300 
57BULIGA  BEATRICELiceul Teoretic Filadelfia SuceavaOlimpiada de religie, Alianța EvanghelicăPremiul III300 
58MUNTEAN ALEXANDRUColegiul Național Ștefan cel Mare SuceavaOlimpiada de limba germanăPremiul III300 
59VÎRLAN IURIEColegiul Național Nicu Gane FălticeniOlimpiada de limba rusă modernăPremiul III300 
60TOMA IRINAColegiul Național Nicu Gane FălticeniOlimpiada de limba rusă modernăPremiul III300 
61PRELIPCEAN ELENAColegiul Andronic Motrescu RădăuțiOlimpiada de discipline tehnologice – Industrie alimentarăPremiul III300 
62CONICOV LIVIUColegiul Vasile Lovinescu FălticeniOlimpiada de discipline tehnologice – MecanicăPremiul III300 
63URSACHI  ADRIANLiceul Tehnologic Ion Nistor Vicovu de SusOlimpiada de discipline tehnologice – Fabricarea produselor din lemnPremiul III300 
64PINTRINJEL GIULIALiceul cu Program Sportiv SuceavaONPSTLoc 3300 
loading...