Intră acum și în grupul de
Administrația Națională de Meteorologie a emis miercuri o nouă avertizare meteo cod galben pentru județul Suceava.
Potrivit ANM, în intervalul 30 septembrie, ora 10:00 – 02 octombrie, ora 10:00, în județ sunt așteptate ploi însemnate cantitativ.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2019/05/furtuna-ploi-ploaie-avertizare-1-1024x576.jpg)
Concret, în vestul, centrul și nordul țării, precum și în zona de munte va ploua și se vor acumula cantități de apă însemnate ce vor depăși 25-35 l/mp.
Pe lângă asta, miercuri (30 septembrie) vântul va avea intensificări la munte, în special pe creste, unde la rafală va sufla cu peste 80 km/h, iar local și temporar și în sudul teritoriului, cu viteze în general de 55-60 km/h, a precizat ANM.
Intră acum și în grupul de