Număr mare de noi infecții SARS-CoV-2 în țară în ultimele 24 de ore: 7.096 de cazuri. În județul Suceava au fost confirmate alte 59 de infecții ridicând la 11.352 numărul total al persoanelor infectate

Până astăzi, 15 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 360.281 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

243.832 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 7.096 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba78061616,04
2.Arad8476805,67
3.Argeș98442793,53
4.Bacău105601372,37
5.Bihor106941725,77
6.Bistrița-Năsăud44981054,32
7.Botoșani4710672,73
8.Brașov143844526,16
9.Brăila4409952,58
10.Buzău53061122,37
11.Caraș-Severin3747882,85
12.Călărași28831342,29
13.Cluj157432757,56
14.Constanța106094595,07
15.Covasna3252363,69
16.Dâmbovița89321963,54
17.Dolj97601593,84
18.Galați7860522,00
19.Giurgiu2828262,39
20.Gorj3750431,91
21.Harghita4033332,3
22.Hunedoara65431123,28
23.Ialomița3290832,98
24.Iași150502683,08
25.Ilfov103003064,98
26.Maramureș667623,55
27.Mehedinți2965572,47
28.Mureș90732655,04
29.Neamț7935892,49
30.Olt55701991,87
31.Prahova147543624,18
32.Satu Mare38332794,04
33.Sălaj46561245,88
34.Sibiu103603998,32
35.Suceava11352592,18
36.Teleorman4376232,86
37.Timiș149063156,69
38.Tulcea2239842,35
39.Vaslui63271191,89
40.Vâlcea67191163,14
41.Vrancea4432961,64
42.Mun. București499879315,16
43.Cazuri noi nealocate pe județe4854*-353 
 TOTAL360.2817.096 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.814 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA27
2ARAD31
3ARGEŞ39
4BACĂU23
5BIHOR36
6BISTRIŢA-NĂSĂUD7
7BOTOŞANI13
8BRĂILA32
9BRAŞOV33
10BUZĂU16
11CĂLĂRAŞI26
12CARAŞ-SEVERIN7
13CLUJ53
14CONSTANŢA63
15COVASNA6
16DÂMBOVIŢA43
17DOLJ17
18GALAŢI22
19GIURGIU20
20GORJ30
21HARGHITA7
22HUNEDOARA30
23IALOMIŢA8
24IAŞI69
25ILFOV44
26MARAMUREŞ275
27MEHEDINŢI17
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI188
29MUREŞ32
30NEAMŢ53
31OLT43
32PRAHOVA61
33SĂLAJ17
34SATU MARE55
35SIBIU75
36SUCEAVA32
37TELEORMAN64
38TIMIŞ147
39TULCEA3
40VÂLCEA10
41VASLUI35
42VRANCEA5
43TOTAL1814

Până astăzi, 8.926 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 14.11.2020 (10:00) – 15.11.2020 (10:00) au fost raportate  113 decese (77 bărbați și 36 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba,  Arad, București, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Gorj, Galați, Harghita, Hunedoara, Iași, Ilfov, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Suceava, Timiș, Vrancea și Vaslui.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 0-9  ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 17 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 36 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 26 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 27 decese la categoria de peste 80 de ani.

106 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități,  6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.996. Dintre acestea, 1.169 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.691.062 de teste. Dintre acestea, 21.571 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 13.195  în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.376 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 1.595 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 15 noiembrie.

Pe teritoriul României, 46.064 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.161  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 80.818 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 23 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.034 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 14 noiembrie a.c., 9.621 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.766.300 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 5 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

loading...