CGS: 4.322 cazuri de infecții SARS-CoV-2 în țară în ultimele 24 de ore. În județul Suceava s-au confirmat 83 cazuri ridicând la 15.676 numărul total de suceveni infectați

Până astăzi, 31 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 632.263 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

560.793 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.322 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12247581,85
2.Arad13984321,42
3.Argeș185701221,93
4.Bacău162991191,41
5.Bihor176891121,95
6.Bistrița-Năsăud7335501,56
7.Botoșani8220501,57
8.Brașov251961693,05
9.Brăila8224742,63
10.Buzău8234441,07
11.Caraș-Severin6380691,79
12.Călărași6275421,56
13.Cluj296993173,33
14.Constanța261252213,03
15.Covasna5022210,89
16.Dâmbovița14648571,67
17.Dolj151261061,3
18.Galați158801432,35
19.Giurgiu6298741,89
20.Gorj5051180,58
21.Harghita5316120,39
22.Hunedoara11590431,65
23.Ialomița6740432,2
24.Iași271231841,07
25.Ilfov238592574,68
26.Maramureș10602761,56
27.Mehedinți4993251,32
28.Mureș15030821,41
29.Neamț10944250,93
30.Olt9409720,78
31.Prahova239241101,59
32.Satu Mare6994491,07
33.Sălaj6174270,92
34.Sibiu16930901,61
35.Suceava15676831,27
36.Teleorman7674892,17
37.Timiș259162343,42
38.Tulcea5350231,73
39.Vaslui103351111,88
40.Vâlcea9789501,51
41.Vrancea7094200,82
42.Mun. București10105411784,1
43.Cazuri noi nealocate pe județe3245*-459 
 TOTAL632.2634.322 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 723 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA27
2ARAD20
3ARGEŞ21
4BACĂU13
5BIHOR10
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI15
8BRĂILA4
9BRAŞOV26
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI5
12CARAŞ-SEVERIN7
13CLUJ35
14CONSTANŢA38
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA18
17DOLJ9
18GALAŢI42
19GIURGIU11
20GORJ8
21HARGHITA6
22HUNEDOARA31
23IALOMIŢA7
24IAŞI34
25ILFOV30
26MARAMUREŞ11
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI128
29MUREŞ17
30NEAMŢ17
31OLT14
32PRAHOVA19
33SĂLAJ4
34SATU MARE10
35SIBIU3
36SUCEAVA18
37TELEORMAN45
38TIMIŞ20
39TULCEA7
40VÂLCEA2
41VASLUI10
42VRANCEA3
 TOTAL723

Până astăzi, 15.767 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 30.12.2020 (10:00) – 31.12.2020 (10:00) au fost raportate 171 de decese (100 bărbați și 71 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 40 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 54 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 59 decese la categoria de peste 80 de ani.

166 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 4 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.124. Dintre acestea, 1.130 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.797.449 de  teste. Dintre acestea, 21.528 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 15.313 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.215 la cerere.

Pe teritoriul României, 32.581 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.099 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.113 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 54 de persoane.

loading...