CGS: 5.593 cazuri de infecții SARS-CoV-2 în țară în ultimele 24 de ore. În județul Suceava s-au confirmat 66 cazuri ridicând la 22.174 numărul total de suceveni infectați

Până astăzi, 19 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 886.752 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

798.985 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.593 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba17134963,23
2.Arad190951592,70
3.Argeș225151471,60
4.Bacău219331311,52
5.Bihor233341372,42
6.Bistrița-Năsăud9567791,73
7.Botoșani11902581,55
8.Brașov360772164,38
9.Brăila10712742,07
10.Buzău10210491,05
11.Caraș-Severin8966531,42
12.Călărași8247641,57
13.Cluj447312954,02
14.Constanța355362483,47
15.Covasna6428381,47
16.Dâmbovița19410912,34
17.Dolj218621622,22
18.Galați222241522,05
19.Giurgiu8845782,68
20.Gorj8067692,33
21.Harghita6671360,99
22.Hunedoara180432663,80
23.Ialomița8887481,75
24.Iași363371592,00
25.Ilfov355563796,37
26.Maramureș18667752,26
27.Mehedinți6704491,78
28.Mureș191971041,61
29.Neamț154751151,88
30.Olt12249741,34
31.Prahova287561201,40
32.Satu Mare11112532,29
33.Sălaj9072543,04
34.Sibiu217891612,63
35.Suceava22174661,01
36.Teleorman10859701,92
37.Timiș454253245,96
38.Tulcea6873331,34
39.Vaslui13950501,34
40.Vâlcea13280672,50
41.Vrancea8919391,22
42.Mun. București14455910314,64
43.Cazuri noi nealocate pe județe5403*-176 
 TOTAL886.7525.593 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.105 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA49
2ARAD31
3ARGEŞ25
4BACĂU19
5BIHOR11
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI14
8BRĂILA3
9BRAŞOV48
10BUZĂU17
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN6
13CLUJ39
14CONSTANŢA132
15COVASNA12
16DÂMBOVIŢA27
17DOLJ9
18GALAŢI27
19GIURGIU13
20GORJ30
21HARGHITA10
22HUNEDOARA44
23IALOMIŢA7
24IAŞI52
25ILFOV43
26MARAMUREŞ10
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI136
29MUREŞ32
30NEAMŢ26
31OLT8
32PRAHOVA19
33SĂLAJ11
34SATU MARE22
35SIBIU11
36SUCEAVA14
37TELEORMAN29
38TIMIŞ62
39TULCEA5
40VÂLCEA18
41VASLUI13
42VRANCEA4
 Total1105

Până astăzi, 22.020 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 18.03.2021 (10:00) – 19.03.2021 (10:00) au fost raportate 143 de decese (87 bărbați și 56 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Botoșani, Brașov, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 7 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 42 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 41 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 42 decese la categoria de peste 80 de ani.

140 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.632. Dintre acestea, 1.313 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.445.769  de teste RT-PCR și 484.572 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.337 de teste RT-PCR (16.882 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.455 la cerere) și 10.333 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 68 de teste RT-PCR, prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 19 martie a.c.

Pe teritoriul României, 59.636 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.240 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 55.064 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 91 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.766 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 586 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

loading...