CGS: 3.852 cazuri de infecții SARS-CoV-2 în țară în ultimele 24 de ore. În județul Suceava s-au confirmat 17 cazuri ridicând la 23.481 numărul total de suceveni infectați

Până astăzi, 15 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.020.301 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

925.395 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.852 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba19699763,62
2.Arad222921143,48
3.Argeș255141102,51
4.Bacău24790881,93
5.Bihor270691483,27
6.Bistrița-Năsăud11103562,54
7.Botoșani13489391,68
8.Brașov415781584,06
9.Brăila12467622,57
10.Buzău11732661,82
11.Caraș-Severin10286612,23
12.Călărași9495321,89
13.Cluj540032745,80
14.Constanța409111513,50
15.Covasna7751642,96
16.Dâmbovița21615392,02
17.Dolj25230992,28
18.Galați259281322,99
19.Giurgiu10463312,72
20.Gorj8952261,04
21.Harghita7523311,40
22.Hunedoara21599903,96
23.Ialomița10241332,58
24.Iași406201682,11
25.Ilfov428791576,64
26.Maramureș19844171,10
27.Mehedinți7746181,84
28.Mureș221541132,69
29.Neamț17612721,91
30.Olt13738491,81
31.Prahova324521732,66
32.Satu Mare12447401,63
33.Sălaj10281242,45
34.Sibiu247791183,13
35.Suceava170,89
36.Teleorman12785662,89
37.Timiș518831663,89
38.Tulcea7917192,22
39.Vaslui15361371,38
40.Vâlcea154841062,80
41.Vrancea9985401,57
42.Mun. București1733958895,75
43.Cazuri noi nealocate pe județe    1728*-417 
 TOTAL1.020.3013.852 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.046 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA23
2ARAD44
3ARGEŞ26
4BACĂU14
5BIHOR10
6BISTRIŢA-NĂSĂUD8
7BOTOŞANI8
8BRĂILA12
9BRAŞOV32
10BUZĂU27
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN11
13CLUJ63
14CONSTANŢA68
15COVASNA21
16DÂMBOVIŢA8
17DOLJ11
18GALAŢI20
19GIURGIU4
20GORJ12
21HARGHITA5
22HUNEDOARA56
23IALOMIŢA10
24IAŞI42
25ILFOV30
26MARAMUREŞ12
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI155
29MUREŞ48
30NEAMŢ30
31OLT19
32PRAHOVA23
33SĂLAJ10
34SATU MARE14
35SIBIU22
36SUCEAVA8
37TELEORMAN34
38TIMIŞ41
39TULCEA6
40VÂLCEA6
41VASLUI20
42VRANCEA23
 Total1046

Până astăzi, 25.800 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 14.04.2021 (10:00) – 15.04.2021 (10:00) au fost raportate 195 de decese (109 bărbați și 86 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt,  Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 10 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 21 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 44 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 70 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 49 decese la categoria de peste 80 de ani.

183 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 8 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent. 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.050. Dintre acestea, 1.518 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.061.866 de teste RT-PCR și 749.153 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.132 teste RT-PCR (16.640 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.492 la cerere) și 11.385 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 56.925 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.605 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 46.380 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 128 de persoane.

loading...