GCS: 230 cazuri de infecții SARS-CoV-2 în țară în ultimele 24 de ore. În județul Suceava s-au confirmat două cazuri ridicând la 24.124 numărul total de suceveni infectați

Până astăzi, 24 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.075.773 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.033.984 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 230 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2112860,90
2.Arad2356810,33
3.Argeș2723590,57
4.Bacău2597930,21
5.Bihor29116160,63
6.Bistrița-Năsăud1183520,43
7.Botoșani1411320,30
8.Brașov43512100,55
9.Brăila1321720,38
10.Buzău1252550,36
11.Caraș-Severin1138040,76
12.Călărași1001430,29
13.Cluj5733680,83
14.Constanța42805110,43
15.Covasna850300,57
16.Dâmbovița2242130,33
17.Dolj2652960,29
18.Galați27491190,38
19.Giurgiu1097710,30
20.Gorj919400,13
21.Harghita822710,40
22.Hunedoara2281520,45
23.Ialomița1073060,27
24.Iași4225390,34
25.Ilfov44956140,64
26.Maramureș2032610,23
27.Mehedinți830430,46
28.Mureș2385220,48
29.Neamț1882530,52
30.Olt1452840,37
31.Prahova3504260,73
32.Satu Mare1294700,23
33.Sălaj1090200,45
34.Sibiu26374120,75
35.Suceava2412420,23
36.Teleorman1364720,37
37.Timiș5418230,55
38.Tulcea840170,53
39.Vaslui1591120,22
40.Vâlcea1635090,45
41.Vrancea1064320,33
42.Mun. București183049410,59
43.Cazuri noi nealocate pe județe  507*-12 
TOTAL1.075.773230 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 59 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA4
2ARAD3
3ARGEŞ3
4BACĂU2
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI4
8BRĂILA0
9BRAŞOV1
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ1
14CONSTANŢA6
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ0
18GALAŢI2
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA2
23IALOMIŢA1
24IAŞI1
25ILFOV0
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI8
29MUREŞ2
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA3
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU1
36SUCEAVA0
37TELEORMAN2
38TIMIŞ3
39TULCEA2
40VÂLCEA1
41VASLUI0
42VRANCEA0
 TOTAL59

Până astăzi, 29.977 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 23.05.2021 (10:00) – 24.05.2021 (10:00) au fost raportate 36 de decese (15 bărbați și 21 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Dolj, Harghita, Hunedoara, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Teleorman și Tulcea.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 12 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 16 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

34 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.585. Dintre acestea, 580 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.773.851 de  teste RT-PCR și 1.102.616 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 5.392 de teste RT-PCR (3.025 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.367 la cerere) și 5.095 de teste rapide antigenice.

loading...