GCS: 241 cazuri de infecții SARS-CoV-2 în țară în ultimele 24 de ore. În județul Suceava s-au confirmat patru cazuri ridicând la 24.159 numărul total de suceveni infectați

Până astăzi, 1 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.077.978 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).1.040.527 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 241 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2118650,53
2.Arad2360120,17
3.Argeș27323100,33
4.Bacău2602010,14
5.Bihor2920080,40
6.Bistrița-Năsăud1185400,20
7.Botoșani1413930,19
8.Brașov4361890,36
9.Brăila1326420,26
10.Buzău1255520,18
11.Caraș-Severin1143670,44
12.Călărași1003600,18
13.Cluj5742840,40
14.Constanța4288350,26
15.Covasna852700,28
16.Dâmbovița2245350,16
17.Dolj2657320,15
18.Galați2757300,29
19.Giurgiu1100010,19
20.Gorj920000,09
21.Harghita825510,18
22.Hunedoara2284920,19
23.Ialomița1075110,19
24.Iași4233290,20
25.Ilfov4502840,35
26.Maramureș2035310,16
27.Mehedinți832130,22
28.Mureș2389980,23
29.Neamț1890360,33
30.Olt1456720,19
31.Prahova35184220,39
32.Satu Mare1296320,11
33.Sălaj1092100,21
34.Sibiu2645480,45
35.Suceava2415940,14
36.Teleorman1366710,18
37.Timiș5424870,28
38.Tulcea842410,36
39.Vaslui1594270,13
40.Vâlcea1639150,25
41.Vrancea1066710,18
42.Mun. București183333450,32
43.Cazuri noi nealocate pe județe  498*35 
TOTAL1.077.978241 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 112 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA12
2ARAD4
3ARGEŞ4
4BACĂU5
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV1
10BUZĂU5
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ7
14CONSTANŢA5
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ0
18GALAŢI7
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA3
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA0
24IAŞI5
25ILFOV1
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI13
29MUREŞ1
30NEAMŢ11
31OLT0
32PRAHOVA3
33SĂLAJ1
34SATU MARE1
35SIBIU1
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ3
39TULCEA0
40VÂLCEA2
41VASLUI2
42VRANCEA1
 Total112

Până astăzi, 30.353 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 31.05.2021 (10:00) – 01.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 41 de decese (22 bărbați și 19 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Buzău, Botoșani, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj,   Prahova, Sibiu, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Ilfov și Municipiul București.

6 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 4 dintre decese s-au produs în luna ianuarie 2021, 2 în februarie 2021, toate în județul Bacău.

Dintre cele 41 de decese, 11 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 60-69 ani, 12 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 18 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

39 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.159. Dintre acestea, 410 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.914.419  teste RT-PCR și 1.173.496 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 18.062 de teste RT-PCR (8.630 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.432 la cerere) și 8.723 de teste rapide antigenice.

loading...