Niciun nou caz de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 33 de noi cazuri

Până astăzi, 4 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.080.951 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.045.351 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 33 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127400,02
2.Arad2367810,04
3.Argeș2746430,05
4.Bacău2608710,04
5.Bihor2928500,01
6.Bistrița-Năsăud1187900,02
7.Botoșani1418800,03
8.Brașov4368630,02
9.Brăila1329800,02
10.Buzău1258200
11.Caraș-Severin1148920,03
12.Călărași1006000,01
13.Cluj5760530,05
14.Constanța4295700,02
15.Covasna855700
16.Dâmbovița2250300,02
17.Dolj2669620,07
18.Galați2766200,03
19.Giurgiu1102910,03
20.Gorj921300,02
21.Harghita828600,02
22.Hunedoara2286700
23.Ialomița1079300,02
24.Iași4242720,03
25.Ilfov4513500,08
26.Maramureș2041400,03
27.Mehedinți833900,01
28.Mureș2398100,03
29.Neamț1898600,04
30.Olt1462310,03
31.Prahova3544780,10
32.Satu Mare1300520,04
33.Sălaj1094900,02
34.Sibiu2651200,03
35.Suceava2422300,02
36.Teleorman1371600,01
37.Timiș54356-1**0,04
38.Tulcea843800,01
39.Vaslui1599010,02
40.Vâlcea1644530,02
41.Vrancea1069300,01
42.Mun. București18370890,03
43.Cazuri noi nealocate pe județe    426*-8 
 TOTAL1.080.95133 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județului Tmiș a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 3 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD0
3ARGEŞ1
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ1
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI0
25ILFOV0
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI1
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA0
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
 TOTAL3

Până astăzi, 33.928 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 03.07.2021 (10:00) – 04.07.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 3 decese (2 bărbați și o femeie), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Cluj, Neamț, Sibiu.

Unul dintre aceste decese este anterioar intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate și s-a produs în luna decembrie 2020, în județul Cluj.

Dintre cele 3 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 60-69 ani, 1 deces la categoria de vârstă 70-79 ani și 1 deces la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 400. Dintre acestea, 67 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.397.906 teste RT-PCR și 1.500.082 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 8.713 teste RT-PCR (2.556 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.157 la cerere) și 8.591 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 1.821 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 705 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 18.656 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 35 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 208 apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 3 iulie, 455 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 86.300 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

loading...