GCS: 13 noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 494 de cazuri

Până astăzi, 13 decembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.793.643 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.642 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.1.717.348 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 494 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 6 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba33.951121,01
2.Arad41.962281,92
3.Argeș46.151310,66
4.Bacău41.14360,46
5.Bihor50.375251,27
6.Bistrița-Năsăud19.37050,41
7.Botoșani22.64220,41
8.Brașov66.608271,24
9.Brăila22.71850,53
10.Buzău24.199130,56
11.Caraș-Severin19.027141,09
12.Călărași17.73620,43
13.Cluj88.231411,33
14.Constanța68.99280,86
15.Covasna13.08950,70
16.Dâmbovița36.41590,69
17.Dolj45.088160,43
18.Galați44.003110,46
19.Giurgiu19.85740,45
20.Gorj15.21620,26
21.Harghita14.02900,53
22.Hunedoara35.904100,96
23.Ialomița19.44020,44
24.Iași71.531210,50
25.Ilfov75.43780,90
26.Maramureș31.23770,72
27.Mehedinți15.77130,46
28.Mureș39.816231,09
29.Neamț31.07940,48
30.Olt26.05310,50
31.Prahova63.134140,57
32.Satu Mare20.742140,58
33.Sălaj17.78240,67
34.Sibiu42.994291,32
35.Suceava37.913130,30
36.Teleorman24.97010,60
37.Timiș87.375391,41
38.Tulcea13.79760,42
39.Vaslui26.77030,29
40.Vâlcea26.609140,53
41.Vrancea17.78110,31
42.Mun. București304.377810,91
43.Din străinătate**2.05012 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  10.279*-82 
TOTAL1.793.643494 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 116 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA4
2ARAD12
3ARGEŞ0
4BACĂU6
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA1
9BRAŞOV3
10BUZĂU14
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ4
14CONSTANŢA16
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ2
18GALAŢI4
19GIURGIU2
20GORJ0
21HARGHITA1
22HUNEDOARA3
23IALOMIŢA1
24IAŞI1
25ILFOV1
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI6
29MUREŞ5
30NEAMŢ4
31OLT0
32PRAHOVA1
33SĂLAJ2
34SATU MARE1
35SIBIU1
36SUCEAVA3
37TELEORMAN1
38TIMIŞ5
39TULCEA1
40VÂLCEA3
41VASLUI0
42VRANCEA1
 Total116

Până astăzi, 57.741 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 12.12.2021 (10:00) – 13.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 45 de decese, dintre care 8 anterioare intervalului de referință, (21 bărbați și 24 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Buzău, Brașov, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț,  Satu Mare, Sibiu, Timiș, Ilfov și Municipiul București.

Dintre cele 45 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 la categoria de vârstă 40-49 ani, 2 la categoria de vârstă 50-59 ani, 8 la categoria de vârstă 60-69 ani, 16 la categoria de vârstă 70-79 ani și 16 la categoria de vârstă peste 80 ani.

43 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 8 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Dâmbovița, Giurgiu și Municipiul București, înregistrate în lunile octombrie și noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 37 de decese.

Din totalul de 45 de pacienți decedați, 39 erau nevaccinați și 6 vaccinați. Cei 6 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 60-69 ani și peste 80 de ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 4.069. Dintre acestea, 690 sunt internate la ATI. Dintre cei 690 pacienți internați la ATI, 63 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 93 sunt minori, 87 fiind internați în secții și 6 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.861.646 de teste RT-PCR și 5.574.016 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 5.088 de teste RT-PCR (2.769 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.319 la cerere) și 11.883 de teste rapide antigenice.