GCS: 31 cazuri noi de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 733 de cazuri

Până astăzi, 18 decembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.797.706 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.719 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.723.945 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 733 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 9 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba34.040170,88
2.Arad42.3461991,72
3.Argeș46.3821160,54
4.Bacău41.238230,34
5.Bihor50.570451,01
6.Bistrița-Năsăud19.460640,31
7.Botoșani22.699180,29
8.Brașov67.1143341,05
9.Brăila23.0181560,52
10.Buzău24.274170,55
11.Caraș-Severin19.175850,96
12.Călărași17.76650,26
13.Cluj88.9754691,14
14.Constanța69.148220,68
15.Covasna13.181340,63
16.Dâmbovița36.46650,54
17.Dolj45.3001320,38
18.Galați44.189630,37
19.Giurgiu19.909190,35
20.Gorj15.260260,21
21.Harghita14.110430,46
22.Hunedoara36.019180,78
23.Ialomița19.47580,35
24.Iași71.665280,43
25.Ilfov76.71910850,88
26.Maramureș31.359430,64
27.Mehedinți15.78420,30
28.Mureș40.0641570,85
29.Neamț31.3331700,43
30.Olt26.193250,41
31.Prahova63.4591830,51
32.Satu Mare20.867730,51
33.Sălaj17.822150,51
34.Sibiu43.298371,12
35.Suceava38.006310,26
36.Teleorman25.01480,46
37.Timiș87.598471,14
38.Tulcea13.86540,38
39.Vaslui26.83590,22
40.Vâlcea26.703180,49
41.Vrancea17.864440,26
42.Mun. București305.4974360,71
43.Din străinătate**2.10010 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    5.547*-3.610 
 TOTAL1.797.706733 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 202 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA10
2ARAD12
3ARGEŞ7
4BACĂU3
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI1
8BRĂILA0
9BRAŞOV6
10BUZĂU7
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN3
13CLUJ5
14CONSTANŢA15
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ6
18GALAŢI5
19GIURGIU4
20GORJ2
21HARGHITA5
22HUNEDOARA7
23IALOMIŢA1
24IAŞI4
25ILFOV6
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI17
29MUREŞ4
30NEAMŢ5
31OLT3
32PRAHOVA2
33SĂLAJ8
34SATU MARE2
35SIBIU2
36SUCEAVA6
37TELEORMAN6
38TIMIŞ12
39TULCEA1
40VÂLCEA1
41VASLUI6
42VRANCEA2
 Total     202

Până astăzi, 58.143 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 17.12.2021 (10:00) – 18.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 64 de decese, dintre care 8 anterioare intervalului de referință, (29 bărbați și 35 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Iași, Maramureș, Mureș, Olt, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș,  Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 64 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 ani, 6 la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 la categoria de vârstă 60-69 ani, 24 la categoria de vârstă 70-79 ani și 18 la categoria de vârstă peste 80 ani.

63 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a înregistrat comorbidități.

Au fost raportate 8 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Arad, Bacău, Gorj, înregistrate în lunile octombrie și noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 56 de decese.

 Din totalul de 64 de pacienți decedați, 59 erau nevaccinați și 5 vaccinați. Cei 5 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 60-69 ani și peste 80 de ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.191. Dintre acestea, 556 sunt internate la ATI. Dintre cei 556 de pacienți internați la ATI, 45 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 65 sunt minori, 61 fiind internați în secții și 4 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.926.104 teste RT-PCR și 5.731.702 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 11.859 de teste RT-PCR (4.842 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.017 la cerere) și 32.192 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 11.574 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 3.522 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 78.705 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 33 de persoane.