GCS: 26 cazuri noi de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 826 de cazuri

Până astăzi, 21 decembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.799.455 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 10.742 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.727.435 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 826 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 4 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba34.115140,71
2.Arad42.452351,45
3.Argeș46.509710,48
4.Bacău41.278260,30
5.Bihor50.653500,84
6.Bistrița-Năsăud19.479120,25
7.Botoșani22.803120,28
8.Brașov67.260640,81
9.Brăila23.046160,46
10.Buzău24.4081110,53
11.Caraș-Severin19.211190,82
12.Călărași17.77010,21
13.Cluj89.095431,07
14.Constanța69.201200,57
15.Covasna13.200140,60
16.Dâmbovița36.511210,39
17.Dolj45.341140,39
18.Galați44.214110,31
19.Giurgiu19.937110,33
20.Gorj15.27040,17
21.Harghita14.128120,40
22.Hunedoara36.054210,70
23.Ialomița19.505190,34
24.Iași71.710110,36
25.Ilfov76.899650,77
26.Maramureș31.405230,56
27.Mehedinți15.79450,18
28.Mureș40.130290,69
29.Neamț31.380230,40
30.Olt26.21170,31
31.Prahova63.604210,44
32.Satu Mare20.90270,48
33.Sălaj17.83150,41
34.Sibiu43.340250,88
35.Suceava38.191260,26
36.Teleorman25.031140,35
37.Timiș87.695350,95
38.Tulcea13.88240,31
39.Vaslui26.857110,21
40.Vâlcea26.72790,43
41.Vrancea17.87380,23
42.Mun. București307.0097160,65
43.Din străinătate**2.13019 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    3.414*-858 
 TOTAL1.799.455826 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 216 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA3
2ARAD14
3ARGEŞ4
4BACĂU4
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI1
8BRĂILA1
9BRAŞOV2
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN12
13CLUJ10
14CONSTANŢA10
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ2
18GALAŢI6
19GIURGIU3
20GORJ5
21HARGHITA2
22HUNEDOARA5
23IALOMIŢA1
24IAŞI9
25ILFOV3
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI31
29MUREŞ7
30NEAMŢ5
31OLT7
32PRAHOVA3
33SĂLAJ6
34SATU MARE0
35SIBIU4
36SUCEAVA9
37TELEORMAN8
38TIMIŞ23
39TULCEA0
40VÂLCEA3
41VASLUI3
42VRANCEA0
 Total216

Până astăzi, 58.320 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 20.12.2021 (10:00) – 21.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 88 de decese, dintre care 22 anterioare intervalului de referință, (37 bărbați și 51 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre cele 88 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 la categoria de vârstă 50-59 ani, 22 la categoria de vârstă 60-69 ani, 30 la categoria de vârstă 70-79 ani și 26 la categoria de vârstă peste 80 ani.

81 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a înregistrat comorbidități, iar pentru 6 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 22 de decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Arad, Bacău, Buzău, Călărași, Iași, Neamț, înregistrate în lunile noiembrie și decembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 66 de decese.

 Din totalul de 88 de pacienți decedați, 83 erau nevaccinați și 5 vaccinați. Cei 5 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 60-69 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.003. Dintre acestea, 488 sunt internate la ATI. Dintre cei 488 de pacienți internați la ATI, 47 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 66 sunt minori, 62 fiind internați în secții și 4 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.953.635 de teste RT-PCR și 5.799.801 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.419 teste RT-PCR (6.511 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.908 la cerere) și 36.608 teste rapide antigenice.  

Pe teritoriul României, 10.105 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 3.413 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 81.693 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 31 de persoane.