Intră acum și în grupul de
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2022/10/WhatsApp-Image-2022-10-12-at-08.10.58-1024x768.jpeg)
Primarul Sucevei, Ion Lungu, a anunțat, miercuri, că se face o nouă reparație capitală la bazinul de înot de la Școala gimnazială nr.3, pentru care municipalitatea a alocat în acest an suma de 1.066.000 lei.
El a spus că decizia de realizare a lucrărilor de reparații a fost luată în primăvară împreună cu conducerea școlii după ce a vizitat bazinul de înot.
Primarul a menționat că se lucrează la consolidarea structurii de rezistență a bazinului, la schimbarea gresiei, s-a înlocuit instalația cu schimbătoare de de căldură pentru încălzirea apei în bazinul de înot.
Ultima reparație capitală a avut loc în urma cu 15 ani, în anul 2007, costurile fiind suportate și atunci tot de municipalitate, iar în anul 2016 a fost reabilitată fațada bazinului.
„Municipalitatea este preocupată de menținerea în stare de funcționare calitativă a acestui bazin care este folosit de elevii școlii și de mulți copii care se antrenează pentru performanță în domeniul înotului. Bazinul va fi redeschis la data de 1 decembrie 2022, conform graficului stabilit cu constructorul”, a precizat Lungu.
Intră acum și în grupul de