Intră acum și în grupul de
![](https://www.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2022/12/lungu-bioenergy.webp)
Participația grupului Adrem care fost cel mai important acționar al firmei Bioenergy care administrează centrala de cogenerare ce livrează agent termic în sistem centralizat în municipiul Suceava a fost preluată de banca austriacă Raiffeisen.
Unul dintre acționarii Adrem, Corneliu Bodea, a declarat, potrivit economica.net că Raiffeisen a ajuns acționar pentru că în final s-a operaționalizat înțelegerea prin care, în cazul în care banca, ce a finanțat inițial o parte din proiect, nu își primește banii înapoi, devine acționar, pentru că împrumutul initial a fost garantat cu acțiuni.
„Uitându-ne în urmă, putem spune că a fost o investiție greșită, deși și azi acolo se produce cea mai ieftină gigacalorie din deșeuri din România”, a explicat Bodea potrivit sursei citate.
Corneliu Bodea a arătat că centrala a fost o „gaură neagră” încă de la bun început: „A fost o gaură neagră de la început, întâi din cauza rețelei de transport și distribuție a agentului termic, care a dat faliment după ce am făcut centrala. Apoi a venit o schimbare a legislației referitoare la certificatele verzi pentru biomasă, care era folosită și de noi, dar și de nișe firme austriece care făceau conglomerate (Schweighofer, care a și fost acționar la centrală, dar și-a vândut între timp participația). S-a apreciat că influența noastră în stabilirea prețului materiei prime era foarte mare, deci noi prin achiziția de deșeuri creșteam prețul deșeurilor, și printr-un ordin al ministrului Mediului, s-a decis să nu se mai acorde certificate verzi pentru 60% din deșeurile folosite de noi”.
El a explicat că proiectul, la care Adrem avea 49%, iar restul era deținut de Schweighofer și partenerul inițial austriac cu care a fost construită, a intrat în “distress financiar” din această cauză, după care a avut loc o restructurare, “ceilalți acționari au fost destul de agresivi cu noi”, iar în final, după ce a plătit o parte din credit, a încheiat cu Raiffeisen un acord, prin care banca a preluat pachetul de acțiuni.
Holzindustrie Schweighofer ieșise din acționariatul centralei în 2019.
Potrivit datelor Termene.ro, Bioenergy Suceava este deținută acum 99% de RZ RUMANIEN BETEILIGUNGS Gmbh, mai arată sursa citată.
Intră acum și în grupul de