Intră acum și în grupul de
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2022/12/crucea-rosie-1024x605.jpg)
Familiile afectate de explozia produsă în blocul de pe strada Rarău din Suceava au primit din donații vouchere pentru cumpărături.
Directorul Crucii Roșii Suceava, Corneliu Dediu, a declarat, joi, că la iniţiativa Instituţiei Prefectului judeţului Suceava, în data de 5 decembrie a fost demarată o campanie umanitară în sprijinul persoanelor care au fost evacuate din locuinţele afectate de explozia produsă în imobilul situat în municipiul Suceava, strada Rarău, nr. 4.
El a spus că în contul bancar deschis de Crucea Roşie Suceava exclusiv pentru această campanie s-au colectat donaţii în valoare de 12.261 lei.
„Crucea Roşie Suceava a completat suma până la 13.500 lei din resurse proprii şi a distribuit în data de 29.12.2022 vouchere de cumpărături în valoare de 500 lei pentru fiecare din cele 27 de familii afectate”, a menționat Dediu.
Intră acum și în grupul de