Performanțe remarcabile la Cupa Flykick de la Baia Mare: Înotătorii suceveni s-au întors cu un braț de medalii

În perioada 24-26 mai, Baia Mare a găzduit cea de-a XV-a ediție a Cupei Flykick, unde peste 500 de copii din 31 de cluburi din România, Ucraina și Bulgaria și-au demonstrat abilitățile în cadrul competiției. Printre participanți s-au numărat și sportivii de la CSS LPS Suceava, ACS Nada Florilor Fălticeni și AQUA Dumbrăveni, care s-au întors acasă cu un număr impresionant de medalii.

Sportivii suceveni, pregătiți sub îndrumarea profesorilor Cezar Moscaliuc, Bogdan Cazacu, Lucian Gălățeanu, Daniela Burac și Ramona Băbălean, au avut o prestație de excepție:

• Oana Sauciuc (18 ani) a câștigat 5 medalii de aur la probele de 50, 100 și 200 metri spate, 50 metri bras și 200 metri mixt, și una de argint la 100 metri liber.
  • Paula Boleacu (17 ani) a obținut 6 medalii de aur la 50 și 100 metri bras, 50 metri fluture și 200, 400 și 800 metri liber, câștigând și trofeul pentru cea mai bună sportivă la categoria tineret.
  • Maria Moscaliuc (16 ani) a obținut 2 medalii de argint la 50 metri liber și 50 metri fluture, și o medalie de bronz la 100 metri liber.
  • Andrei Andrian (16 ani) a câștigat o medalie de argint la 400 metri liber și 2 medalii de bronz la 200 metri liber și 200 metri fluture.
  • Maria Aanitei (12 ani) a obținut 2 locuri trei în probele de 200 metri mixt și 200 metri liber.
  • Elissa Cazacu (10 ani) a câștigat 2 medalii de aur în probele de 50 și 100 metri bras, o medalie de argint la 200 metri bras și o medalie de bronz la 50 metri spate.
  • Elisabeta Apetrei (9 ani) a obținut o medalie de aur la 50 metri spate.
  • Fabian Trifan (9 ani) a câștigat o medalie de aur la 100 metri bras și 2 medalii de bronz la 50 metri bras și 200 metri liber.

Alți sportivi suceveni, precum Leonardo Brumă, Robert Irimescu, Eric Ștefan, Darius Lostun, Iris Gaveniuc și Sara Prundeanu, dar și Amariei Yannis s-au clasat foarte aproape de podium, ocupând locurile 4 și 5.

Pentru mulți dintre acești copii, aceasta a fost prima experiență într-un bazin de 50 de metri și într-o competiție de o asemenea amploare. Rezultatele obținute sunt rodul talentului sportivilor, dăruirii și experienței antrenorilor, dar și al numeroaselor ore de pregătire, atât în apă, cât și pe uscat.