Spectacol de muzica si poezie in prima zi a Festivalului de Artă Medievala „Stefan cel Mare”, de la Suceava. Consulta aici programul evenimentului

Prima zi de manifestări a celei de-a V-a ediţii a Festivalului de Artă Medievală „Ştefan cel Mare”, care va debuta joi, 11 august, la Cetatea de Scaun a Sucevei, îi va aduce în atenţia publicului sucevean pe – Ion Caramitru, Victor Octav Popa, No’ Mads şi Hara, într-un spectacol de muzică şi poezie, informează reprezentanţii PR, din cadul Muzeului Bucovinei.

Potrivit sursei, la finalul acestui spectacol pe poarta cetăţii va intra alaiul participanţilor la Festivalul de Artă Medievală care se ca forma în cartierul Obcini, la biserica Sfântul Mina şi va trece pe Bulevardul George Enescu, pe la Primăria Suceava, strada Ana Ipatescu, respectiv strada Parc.

Programul Festivalului de Artă Medievală „Ştefan cel Mare”, editia 2011 este urmatorul:

Joi – 11 august 2011
– ora 17.10-18.15 – Recital extraordinar Ion Caramitru şi Victor Octav Popa, prim solist al Filarmonicii „George Enescu”.

Ora 18.20-19.00 – Concert de muzică medievală, formaţia No’Mads, concert extraordinar Harra.

19.10-21.00 – Parada cavalerilor cu făclii – Obcine – George Enescu – Primărie – Ana Ipătescu – Cetate.

Vineri – 12 august – Ora 10.00-11.00 – Cavalerii de Mediaş – Interactiv cu Publicul, respective Paladinii de terra medieş (prezentarea perioadei IX-XIII).

Ora 11.05-11.25 – Benedict Popescu – interpretează la instrumente neconvenţionale
(ferastrău muzical şi teramin), Asociaţia Gladius Dei Sibiu – Tir cu arcul, Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Spectacol interactive cu publicul Străjerii coroanei “La judecată”.

Ora 11.30-12.30 – Ordinul Calaverilor argotici (Argotica) Jonglerii cu steaguri, Judecată – concurs cu publicul – Tras cu arcul.

Ora 12.30-13.00 – Ordinul Dragionilor de Transilvania – Spectacol interactive, Trupa Arleking Teatrul din Giurgiu – Sonete şi sunete.

Ora 13.10-15.00 – Pauză

Ora 15.10-16.00 – Paladinii de terra medieş – Dansuri medievale, Cavalerii de Mediaş – Prezentare de arme, Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Jocuri medievale

Ora 16.15-16.40 – URZEALA BOIERILOR MOLDOVENI

Ora 16.45-17.25 – Cavalerii de Mediaş – Turnir de Arme, Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica), Jonglerii cu steaguri, Paladinii de terra medieş – Şcoala de Instrucţie.

Ora 17.30-17.45 – Deschiderea oficială

Ora 17.50-18.15 – Asociaţia Gladius Dei Sibiu – Atelier de lupte, formaţia No’Mads – Concert de muzică medievală, Străjerii coroanei, din sala de arme.

Ora 18.20-19.15 – Trupa Arleking Teatrul din Giurgiu – Pantalone îndrăgostit, Ordinul Dragonilor de Transilvania – Oştirea Craiului Matia, Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – dansuri medievale.

Ora 19.20-20.10 – Grupul Truverii – Concert de muzică medievală, Truver în căutarea Europei, Coco Fachirul – mersul prin foc, Străjerii coroanei – concurs cu publicul – Străjerii Cetăţii.

Ora 20.15-21.00 – Ordinul Dragonilor de Transilvania – Sub semnul tunetului, Benedict Popescu – interpretează la instrumente neconvenţionale (ferăstrău musical şi teramin).

Ora 21.10-21.45 – Asociaţia Gladius Dei Sibiu – Spectacol cu foc.

Ora 22.00-23.00 – Cavalerii Cetăţii Bârsei – Spectacol cu foc Răpirea.

Sâmbătă, 13 august
– Ora 10.00-11.00 – Teatrul pentru copii şi tineret Vasilache Botoşani – Răţuşca cea urâtă, Cavalerii de Mediaş – Interactiv cu publicul, Paladinii de terra medies – Şcoala de instrucţie.

Ora 11.05-11.25 – Asociaţia Gladius Dei Sibiu – Dansuri medievale, Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri, Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Demonstraţii, formaţiuni de luptă.

Ora 11.30-12.30 – Teatrul pentru copii şi tineret Vasilache, din Botoşani – Dănilă Prepeleac, Asociaţia Gladius Dei Sibiu – Atelier de lupte, Străjerii Coroanei – La
Judecată – Concurs cu publicul – Tras cu arcul.

Ora 12.30-13.00 – Ordinul Dragonilor de Transilvania – Spectacol interactive, Benedict Popescu – interpretează la instrumente neconvenţionale (ferăstrău musical şi teramin), Paladinii de terra medieş – Prezentarea perioadei (sec.IX-XIII).

Ora 13.10-15.00 – Pauză.

Ora 15.10-16.00 – Trupa Arleking Teatrul din Giurgiu – Sonete şi sunete.

Ora 16.15-16.40 – ALUNGAREA MEŞTERILOR DIN MOLDOVA ÎN VREMEA LUI DESPOT VODĂ

Ora 16.45-17.25 – Cavalerii de Mediaş – Turnir de arme

Ora 17.30-17.45 – VENIREA LUI ŞTEFAN CEL MARE DIN MUNTENIA

Ora 17.50-18.15 – Farsa jupânului Pathelin – jonglerii cu steguri – lupte în cadrul unoe scenete

Ora 18.20-19.15 – Europeicavaleresc, Hunedoara – turnirmedievală.

Ora 20.40-21.00 – Ordinul Dragonilor de Transilvania – Militaris congratulations, Cavalerii de Mediaş – Prezentare deStrăjerii Coroanei – concurs arme cu publicul.
Ora 22.30 – Noaptea supraveţuitorilor în Cetate.

Duminică, 14 august
– Ora 10.00-11.00 – Teatrul pentru copii şi tineret Vasilache
Botoşani – Dănilă Prepeleac.

Ora 11.05-11.25 – Benedict Popescu…

Ora 11.30-12.30 – Teatrul pentru copii şi tineret Vasilache Botoşani –Răţuşca cea urâtă

Ora 12.30-13.00 – Ordinul Dragonilor de Transilvania – spectacol interactiv.

Ora 13.10-15.00 – Pauză.

Ora 15.10-16.00 – Asociaţia Gladius Dei Sibiu – Tir cu Arcul.

Ora 16.15-16.40 – Trupa Arleking Teatrul din Giurgiu – Sonete şi sunete.

Ora 16.45-17.25- Cavalerii de Mediaş – Turnir de Arme.

Ora 17.25-17.50 – Paladinii de terra medieş – Şcoala de instrucţie.

Ora 17.50-18.15 – Trupa Arleking Teatrul din Giurgiu – Pantalone Îndrăgostit.

Ora 18.20-19.15 – Truver în căutarea Europei. Închiderea oficială.

Ora 20.40-21.00 – Ordinul Dragonilor de Transilvania.

Ora 22.30-23.10 – Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Spectacol cu foc.

Deschiderea oficială a festivalului va avea loc vineri 12 august, de la ora 17.30, în curtea interioară a Cetăţii de Scaun.