Laureaţii Festivalului-Concurs Internaţional de Folclor „Cântecele Neamului”, ediţia 2015

Sala de spectacole “Dom Polski” și  Casa de Cultură a Sindicatelor Suceava, au găzduit în zilele de 21 şi 22 octombrie a.c., cea de-a VIII-a ediție a Festivalului – Concurs   Internaţional de Folclor ,,Cântecele Neamului”, eveniment desfășurat sub egida Consiliul Judeţean Suceava, Centrul Cultural „Bucovina” și Direcția Școala de Arte “Ion Irimescu” Suceava.

cantecele neamului 2015

Potrivit organizatorilor, festivalul a avut drept scop realizarea unui schimb intercultural, cunoașterea specificului zonal, a costumului popular, obiceiurilor, tradițiilor și aducerea lor în fața publicului larg, precum și crearea cadrului necesar lansării profesionale a tinerilor solişti vocali şi instrumentişti, elevi ai Şcolilor de Arte din ţară, din Ucraina și Moldova.

Juriul, constituit din personalităţi în domeniu din ţară şi străinătate, conf.univ.dr. Crinuța POPESCU – preşedintele juriului, Facultatea de Artă „Spiru Haret”, Bucureşti, Mariana DEAC – manager, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Hunedoara, renumit interpret de muzică populară, Gheorghița NICOLAE – realizator și producător de emisiuni de folclor, TVR.1, renumit interpret de muzică populară, Viorel LEANCĂ – Ddrijor al Ansamblului Artistic “Ciprian Porumbescu” Suceava şi profesor Iurie LEVCIC – director general la Centrul Bucovinean de Artă Cernăuți, Ucraina, a deliberat și a premiat, pe secțiuni următorii concurenți:

Marele Premiu: Andreea GHIȚIU– Baia Mare

SECTIUNEA SOLIȘTI VOCALI:
Premiul I –  Ioana ȘTEFAN – Suceava
Premiul I – Alexandra DAN – Suceava

Premiul II – Ionica MOROȘAN- Suceava
Premiul II – Denisa APETREI– Suceava

Premiul III –  Ionel BACIU- Bacău
Premiul III –  Livia BRĂDĂȚANU – Suceava

Mentiune –  Mădălina MAIER– Cluj
Mentiune –   Ana-Maria CALANCEA– Cernăuți, Ucraina

Premii Speciale: 
1. Premiul Special al Juriului – Simona VASILOVICI – Suceava
2. Premiul Special pentru Originalitatea Interpretarii – Iuliana-Gabriela AANIȚEI – Suceava
3. Premiul Special al Publicului – Violeta POPOV – Chișinău, Rep.Moldova
SECTIUNEA SOLIȘTI  INSTRUMENTIȘTI:
Premiul I –  Marian DRĂGOI- vioară – Neamț

Premiul I –  Lăzărică CEGĂ– saxofon sopran – Reșița
Premiul II – Ionuț NISTOR- vioară – Baia Mare
Premiul II – Vasile ȚARNĂ– nai – Pitești

Premiul III –  Cristian PALAMARCIUC– nclarinet – Republica Moldova
Premiul III – Vasile  MOVILĂ- trompetă – Suceava

Mentiune –  Elvis BURUIANA-Constantin – Acordeon – Suceava

Mentiune –  Roman BĂLAȚEL– Acordeon – Chișinău, Rep.Moldova