Intră acum și în grupul de
Plutonierul adjutant șef Constantin-Cristian Bîrsanu, din cadrul ISU Suceava, a fost desemnat „Salvatorul de Onoare al anului 2020”, primind Emblema de onoare a MAI din partea Ministrului Afacerilor Interne, Ion Marcel Vela.
ISU Suceava amintește că, în decembrie 2019, aflat în timpul liber, Cristian Bîrsanu a salvat viața unei tinere căzute într-o fântână de 31 metri, în condiții și cu mijloace rudimentare.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2020/09/119610114_2637054543208969_4012643164244694758_o.jpg)
„Felicitări, Cristi! Suntem mândri de tine!”, a transmis ISU Suceava.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2020/09/119435152_2637055223208901_4312145839607648125_o.jpg)
Distincțiile au fost acordate în data de 14 septembrie, la București, în cadrul unui eveniment organizat în onoarea salvatorilor și a pompierilor români. Amintim că în data de 13 septembrie pompierii români și-au sărbătorit ziua profesională.
Intră acum și în grupul de