Intră acum și în grupul de
Salvamont Suceava a făcut bilanțul celei mai aglomerate perioade a sezonului estival din acest an.
Astfel, în intervalul 1 august – 15 septembrie, salvatorii din cadrul Salvamont Suceava au acordat asistență de specialitate la două evenimente sportive, un concurs de alergare montană și altul de MTB, unde au fost în total șapte intervenții.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2020/09/119895354_1295930754085021_1614627481013459781_o.jpg)
Pe lângă asta, s-a mai intervenit în opt situații pentru acordarea primului ajutor și transport și la cinci solicitări de căutare și recuperare a unor persoane rătăcite.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2020/09/119920379_1295930380751725_597290995737979298_o.jpg)
Totodată, pe lângă măsurile specifice de prevenție, s-au degajat arbori de pe potecile turistice de pe două trasee din munții Călimani și Suhard.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2020/09/119974202_1295930160751747_3181989429106588514_o.jpg)
Salvamontiștii Suceveni atrag atenția că „în continuare, prognoza este favorabilă activităților montane, dar nu uitați că ziua este în scădere, iar variațiile mari de temperatură impun un echipament adecvat”.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2020/09/119915039_1295930517418378_8112691611138251790_o.jpg)
Intră acum și în grupul de