Etapa zonala a concursului „Cu viata mea apar viata” (VIDEO)

Inspectoratul Şcolar Judeţean Suceava şi Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Bucovina” Suceava a organizat joi, etapa zonală a concursului „Cu viaţa mea apăr viaţa”. Potrivit ISU Suceava, acest concurs reprezintă activitatea extraşcolară de pregătire a elevilor din învăţământul gimnazial şi liceal, cu tematică de protecţie civilă şi are caracter educativ, tehnico-aplicativ şi sportiv.

Competiţia are ca scop dezvoltarea capacităţii de percepţie a protecţiei civile ca ansamblu de activităţi cu caracter exclusiv umanitar, cunoaşterea şi aprecierea factorilor de risc potenţial generatori de situaţii de urgenţă sau dezastre la care este expusă comunitatea, adoptarea comportamentului adecvat şi cunoaşterea modului de acţiune în cazul iminenţei producerii sau al apariţiei unei situaţii de urgenţă, formarea spiritului de solidaritate şi implicarea individuală sau în echipă în acţiunile de prevenire şi de intervenţie în situaţii de urgenţă.

Concursul cuprinde o probă teoretică şi o probă practică- transportul asistat al unui accidentat aşezat pe targă pe distanţa de 50 m.

Competiţiile s-au desfăşurat, pe cinci zone, în localităţile: Suceava, Rădăuţi, Fălticeni, Câmpulung Moldovenesc şi Vatra Dornei. La startul acestei competiţii au participat echipajele reprezentative a 19 unităţi şcolilor.

La sfârşitul competiţiei s-au obţinut următoarele rezultate:

1. Zona Suceava:
Gimnaziu: – Locul I – Şcoala cu clasele I-VIII nr. 6 Suceava – Locul II – Şcoala cu clasele I-VIII nr. 9 „Ion Creangă” Suceava – Locul III – Grupul Şcolar Dumbrăveni
Liceu: – Locul I – Colegiul Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” Suceava – Locul II – Colegiul Naţional „Spiru Haret” Suceava

2. Zona Rădăuţi:
Gimnaziu: – Locul I – Şcoala cu clasele I-VIII „Mihail Sadoveanu” Grăniceşti – Locul II – Şcoala cu clasele I-VIII nr. 1 „Gheorghe Popadiuc” Rădăuţi
Liceu: – Locul I – Grup Şcolar „Ion Nistor” Vicovu de Sus – Locul II – Grup Şcolar „Tomşa Vodă” Solca echipaj mixt – Locul III – Grup Şcolar „Tomşa Vodă” Solca echipaj fete

3. Zona Fălticeni:
Gimnaziu: – Locul I – Şcoala de Arte şi Meserii Baia – Locul II – Şcoala cu clasele I-VIII nr. 2 Fălticeni echipaj băieţi – Locul III – Şcoala cu clasele I-VIII nr. 2 Fălticeni echipaj fete
Liceu: – Locul I – Colegiul Agricol Fălticeni

4. Zona Câmpulung Moldovenesc:
Liceu: – Locul I – Clubul copiilor şi elevilor Gura Humorului

5. Zona Vatra Dornei:
Gimnaziu: – Locul I – Şcoala cu clasele I-VIII nr. 2 Vatra Dornei – Locul II – Şcoala cu clasele I-VIII nr. 4 Vatra Dornei – Locul III – Grup Şcolar Agricol Dorna Candrenilor
Liceu: – Locul I – Grup Şcolar Agricol Dorna Candrenilor

Toate probele s-au desfăşurat în condiţii de maximă siguranţă, fair-play şi disciplină sportivă.
Câştigătorii au fost răsplătiţi cu diplome.
Echipele clasate pe locul I, la cele două categorii de vârstă, vor concura la faza judeţ care se va desfăşura la Suceava, în data de 22 mai 2010.