Intră acum și în grupul de
Primele cercetări în cazul adolescentului care s-a înecat duminică, 18 iulie, într-un iaz din Ilișești au scos la suprafață unele detalii delicate.
Astfel, adolescentul de 15 ani a mers împreună cu trei prieteni s-ă se scalde într-un iaz privat. Pentru a pătrunde pe terenul privat, ei au trecut pe sub gardul ce împrejmuiește proprietatea. Faptele au avut loc în jurul orei 12:30.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2021/07/c8809785-59a9-4abb-a832-7ec1fffaed1b-1.jpg)
Unul dintre ei, adică adolescentul de 15 ani, nu știa să înoate. Cu toate acestea, el a intrat în apă și se menținea la suprafață cu ajutorul unor PET-uri.
În aceste condiții, el a ajuns tocmai la mijlocul iazului care, potrivit ISU Suceava, are în unele zone adâncimea de 3-4 metri.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2021/07/6e65cfd2-426f-499e-88d8-c55d2e085961.jpg)
În jurul orei 13:00, adolescentul s-a panicat, a scăpat sticlele de plastic și s-a scufundat. Prietenii au încercat să-i sară în ajutor, dar nu au reușit să-l scoată la suprafață.
După mai multe încercări, la ora 13:50, unul dintre tinerii a apelat 112.
După cum am menționat anterior, pompierii militari au reușit să-l scoată la mal pe tânărul care deja era fără suflare. Echipajul SMURD a încercat timp de 45 de minute să-l readucă la viață, însă fără a reuși, constatându-se decesul.
În urma examinării cadavrului nu au fost identificate urme de violență, însă cauza exactă a morții va fi stabilită de legiștii suceveni. Totodată, polițiștii continuă cercetările în cadrul unui dosar privind ucidere din culpă.
Intră acum și în grupul de