Intră acum și în grupul de
Un bărbat de 61 de ani din Hârlău a fost rănit, marți seara, într-un accident rutier pe DN 208 între Budeni și Preutești.
Potrivit anchetei polițiștilor, marți seara în jurul orei 20:00 un bărbat de 34 de ani din Dolhasca se deplasa la volanul unui autoturism VW pe DJ 208 pe relația Budeni-Preutești.
Acesta a efectuat viraj la stânga pentru a intra pe un pod, fără a se asigura corespunzător, moment în care a intrat în coliziune cu un moped Piaggio, neînregistrat, care se afla angajat în depășirea autoturismului și era condus în aceeași direcție de un bărbat de 61 de ani din Hârlău.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2012/12/1560.jpg)
În urma producerii accidentului a rezultat vătămarea corporală ușoară a conducătorului mopedului, care a fost transportat la Spitalul Municipal Fălticeni.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0,00 mg/l alcool pur în aerul expirat, iar conducătorul mopedului a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0,88 mg/l alcool pur în aerul expirat urmând să l-i se recolteze probe biologice de sânge la Spitalul Fălticeni.
Din primele verificări, vinovat de producerea accidentului se face șoferul care nu s-a asigurat la efectuarea virajului la stânga.
Deasemenea din verificările efectuate în bazele de date s-a stabilit faptul că cel care conducea mopedul nu posedă permis de conducere, iar mopedul marca Piaggio este neînregistrat.
În urma acestui eveniment s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracțiunilor de ,,vătămare corporală din culpă”, „conducerea unui vehicul fără a poseda permis de conducere”, „conducerea unui vehicul sub influența alcoolului” și „conducerea unui vehicul neînregistrat”.
Intră acum și în grupul de