Un singur pas a mai rămas de făcut până în sferturile de finală ale Challenge Cup

Primul meci din dubla cu formaţia portugheză de handbal Liberty Sao Bernardo s-a terminat cu scorul de 34 la 29, la pauză sucevenii conducând cu 7 goluri. Meciul, per ansamblul său, a fost unul la discreţia sucevenilor care în minutul 10 conduceau cu 7 goluri diferenţă, lusitanii nereuşind să marcheze decât de trei ori. Deşi publicul se aştepta ca meciul să curgă doar într-o singură direcţie, după prima jumătate a reprizei întâi portughezii au revenit şi au început, ajutaţi şi de portar, să recupereze. În final, doar greşelile personale ale sucevenilor au făcut ca diferenţa să nu fie foarte mare.
Repriza a doua a curs, până în minutul 50 doar într-un singur sens, la acel minut scorul fiind de 30 – 20. Din acel moment oaspeţii au reuşit să se adune şi în final scorul a fost de 34 la 29, meciul de duminică anunţându-se unul destul de disputat. Portughezii au arătat că ştiu să speculeze greşelile din apărarea noastră şi mai ales au avut foarte mult noroc, celor de la Universitatea lipsindu-le în câteva rânduri inspiraţia la finalizare, deşi au fost în postura de unu la unu cu portarul oaspeţilor.
Meciul de duminică, se va desfăşura cu începere de la ora 11, la Sala LPS a Sucevei.