Universitatea Suceava zdrobeşte Ştiinţa Bacău

CS Universitatea Suceava – Ştiinţa Bacău 30 – 22
CS Universitatea Suceava s-a impus net în derby-ul Moldovei din Liga Naţională de handbal masculin după ce a dispus de Ştiinţa Bacău, scor 30-22. Handbaliştii suceveni au început meciul excelent, pe fondul unei prestaţii remarcabile a portarului Bogdan Pralea care scos în primul sfert de oră nu mai puţin de trei aruncări de la 7 metri şi alte câteva situaţii de unu contra unu. În minutul 10 scorul a fost 4-2 pentru ca la jumătatea primei reprize, tabela să arate 8-4. Din acest moment, “studenţii” au zburdat practic pe teren şi s-au distanţat treptat până la 8 goluri, scor 15-7 iar la pauză tabela a arătat 17-10.
În repriza a doua, elevii lui Petru Ghervan au reuşit să menţină o diferenţă confortabilă pe tabela de marcaj, băcăuanii apropiindu-se doar până la 5 goluri. Finalul întâlnirii a arătat o echipă Ştiinţa resemnată şi o formaţie Universitatea neiertătoare. Scor final 30-22 şi CSU Suceava administrează o înfrângere severă unei alte reprezentante a României în Cupa Challenge.
La finalul meciului, Petru Ghervan a precizat că victoria „studenţilor” este meritată şi a remarcat mobilizarea întregii echipe. „Era de aşteptat să avem un meci greu dar am văzut o mobilizare deosebită a băieţilor şi cred că victoria nu poate fi pusă la îndoială.Scorul a fost conform realităţii din teren. Suceava a demonstrat şi astăzi că este o echipă de cupă europeană şi cine vine la noi are viaţă grea. Sper să o ţinem tot aşa”, a declarat Petru Ghervan.
Iată rezultatele complete din runda a XVI-a, la finalul căreia, CS Universitatea se menţine pe locul 7. În runda de miercuri, 4 martie, sucevenii vor întâlni HCM Constanţa, în deplasare.

11 CSM Medgidia 16 6 1 9 408-421 13p
12 Minaur Baia Mare 16 6 1 9 400-448 13p
13 CSM D&C Oradea 16 2 0 14 438-492 4p
14 CS H&V Piteşti 16 1 2 13 405-471 4p