FC Vaslui, în premieră în semifinale (Fotbal, Cupa României)

FC Vaslui a învins pe Unirea Urziceni cu 2-0 în sferturile de finală ale Cupei României şi a obţinut pentru prima oară în istoria clubului calificarea între primele patru echipe ale competiţiei. Succesul formaţiei lui Viorel Moldovan în faţa finalistei din sezonul trecut a venit în urma unor execuţii de senzaţie ale lui Wesley şi Ghencev.

Brandan a avut prima ocazie de a marca, însă argentinianul a trimis în plopi din poziţie favorabilă. Meciul a continuat tern, fără nerv şi fără oportunităţi de gol. Până în minutul 32, atunci când am avut ocazia să vedem şi o fază autentică de fotbal. Combinaţie excelentă pe partea stângă a atacului vasluian, centrare perfectă a lui Milisavljevic, iar Wesley a reluat superb pentru 1-0. Ialomiţenii puteau egala prin Todoran, însă şutul ex-constănţeanului a fost respins în ultimă instanţă de fundaşii moldoveni.

În repriza secundă, meciul a fost la fel de slab calitativ. Deşi Dan Petrescu a forţat introducând şi un al doilea atacant, Urziceniul nu a ameninţat serios poarta lui Kuciak. Vasluienii nu doar că au reuşit să-şi ţină adversarii departe de propriul careu, dar au mai şi înscris o bijuterie de gol, prin Ghencev, şi a eliminat orice dubiu privind câştigătoarea. Astfel, echipa moldavă merge în premieră în semifinalele Cupei României.

Unirea: Arlauskis – Bordeanu, Galamaz, Mehmedovic, E. Nicu – S. Frunză, Burns (Bilaşco 59), Brandan, Bălan (Pădureţu 74), Todoran – Dănălache. Antrenor: Dan Petrescu

Vaslui: Kuciak – Buhuş, Farkas, Akakpo (D. Munteanu 71), Hugo Luz – Ad. Gheorghiu (Zmeu 44), Genchev , Pavlovic, Milisavljevic – Kirovski (Temwanjera 67), Wesley. Antrenor: Viorel Moldovan.