Victorie cu Dunărea Galaţi şi speranţe de salvare încă mai sunt (Fotbal, Liga a II-a)

Cetatea Suceava – Dunărea Galaţi 1 – 0 (0 – 0)

Cetatea Suceava continuă să “respire” după succesul obţinut miercuri seară, 1-0 cu Dunărea Galaţi, într-un meci contând pentru etapa a 28-a a Ligii a II-a. Golul marcat de Dumitru (foto) în minutul 54 a fost decisiv în stabilirea direcţiei pe care au luat-o cele trei puncte puse în joc şi victoria sucevenilor coroborată cu înfrângerea formaţiei Lotus Rocar la Giurgiu, 0-5, a aruncat echipa lui Pană pe ultimul loc în ierarhia Seriei I.

Prima repriză a fost una ştearsă, în care niciuna dintre echipe nu a lăsat impresia că s-ar putea desprinde. Onciu, Şuleru şi Romaniuc au pus în pericol poarta gălăţenilor, dar nu suficient cât să şi marcheze. A făcut-o însă “Romario” Dumitru la nouă minute de la reluare, acesta marcând din întoarcere cu un şut de la aproximativ zece metri.

La adăpostul acestui avantaj minim, în actul secund, sucevenii s-au mulţumit să conserve scorul şi au obţinut o victorie care le oferă încă speranţe de evitare a retrogradării.

Pentru Cetatea urmează jocul de la Piatra Neamţ în faţa liderului Ceahlăul, o confruntare care s-a lăsat cu bătaie în tur, cel mai şifonat ieşind arbitrul Bocăneală.

Cetatea: Roheţki – Feraru, Bernard, Sevaciuc – Azaharioaei, Bolohan (59 Negru), Onciu, Romaniuc, Şuleru (79 Halip) – Dumitru, Colban (7 Homneac). Antrenor: Ioan Radu.

Dunărea Galaţi: Mindileac – Dima, Cristian, Velescu, D. Popescu (83 Rossana) – D. Cristescu (69 Bica), Cioinac, Cristea, Silva – Netea, A. Popescu (61 I. Enache). Antrenor: Stelian Bordeianu.

9 Arieşul Turda 28 9 11 8 25-23 38p
10 Minerul Lupeni 28 11 5 12 33-37 38p
11 Jiul Petroşani 28 9 10 9 35-31 37p
12 Liberty Oradea 28 10 7 11 28-25 37p
13 Mureşul Deva 28 11 4 13 35-44 37p
14 ACU Arad 28 9 6 13 38-44 33p
15 CFR Timişoara 28 8 9 11 34-45 33p
16 Universitatea Cluj 28 8 10 10 29-29 32p
17 FC Târgovişte 28 4 11 13 20-41 23p
18 Mechel Câmpia Turzii 28 2 1 25 18-65 7p