Rapid CFR Suceava, prima victimă a celor de la FC Cetatea Suceava (Fotbal)

FC Cetatea Suceava – Rapid CFR Suceava 3-2

FC Cetatea Suceava a izbutit vineri 31 iulie prima victorie din presezonul competiţional. Într-un meci disputat la Fălticeni, FC Cetatea Suceava – Rapid CFR Suceava 3-2.

Cu un prim unsprezece format din juniori şi nou-veniţi, Cetatea a început mai bine partida şi a deschis scorul în minutul 3 prin Stănescu, acesta învingându-l pe Gavriloaia cu un şut puternic de la distanţă. Tot elevii antrenorilor Ioan Radu şi Ovidiu Ciobanu sunt cei cea care atacă în continuare şi după câteva ocazii ratate, Azăhărioaiei, proaspăt revenit de la Rapid, duce scorul la 2-0 după un un-doi cu Golofca. Până la pauză Cetatea mai are o bară prin jucătorul venit de la Boroaia, Chirivici.

În a doua repriză jucătorii pregătiţi de Bogdan Tudoreanu preiau iniţiativa, însă tot galben-albaştrii punctează prin Golofca, acesta îndeplinind o simplă formalitate după ce Azăhărioaiei scăpat pe contraatac îl serveşte perfect în faţa porţii. După acest gol Cetatea se retrage în defensivă, permitându-le celor de la Rapid să atace. Golurile marcate de Burlacu (min. 75) şi Şuleru (min. 78) se dovedesc a fi paie pe foc deoarece niciuna din echipe nemaiavând nicio ocazie importantă până la final.

A fost aşadar în final 3-2 pentru FC Cetatea Suceava şi prima victorie din presezon.

Cetatea Suceava: Pascal – Apetroaie, Breiniuc, Pavel, Chirivici – Avrămia, Ţugui, Stănescu, Azăhărioaiei – Sumanariu, Golofca. Au mai intrat: Jalbă, Ailenii, Tomescu, Lipovanu. Antrenor: Ioan Radu

Rapid CFR Suceava: Gavriloaia – Sevaciuc, Răzlog, Pantea, Spătar – Bosancu, Romaniuc, Oniu, Cozma – Şuleru, Stamate. Au mai intrat: Burlacu, Bejenariu, Ciobanu, Brânză. Antrenor: Bogdan Tudoreanu