N-au produs surpriza (Handbal, Liga Nationala)

Steaua MFA Bucureşti – CS Universitatea Suceava 33-26 (14-10)

CS Universitatea Suceava a suferit a treia înfrângere din acest sezon şi rămâne la jumătatea clasamentului Ligii Naţionale după ce a fost învinsă sâmbătă seară cu scorul de 33-26 de deţinătoarea Cupei României, Steaua MFA Bucureşti.

Chiar dacă au plecat la Chiajna (locul unde îşi desfăşoară Steaua meciurile de pe teren propriu) cu gândul de a produce o surpriză, “studenţii” nu au reuşit acest lucru, întrucât au avut în faţă o echipă bucureşteană foarte motivată şi dornică să nu mai facă vreun pas greşit care să o scoată din lupta pentru titlu.

Echipa antrenată de Leonard Bibirig a început bine meciul şi a condus cu 2-1 şi 3-2 în debutul partidei dar gazdele au revenit şi au condus în minutul 8 cu 7-5. Avansul bucureştenilor s-a mărit la trei goluri în minutul 24, scor 11-8, iar la pauză a fost 14-10. În repriza secundă, pe fondul greşelilor tehnice din tabăra „studenţilor”, steliştii au reuşit să încline balanţa în favoarea lor, scor 26-22 în minutul 51 şi 33-26 la final.

Bibirig pune eşecul pe seama numeroaselor greşeli din repriza a doua

Leonard Bibirig avertiza la conferinţa de presă dinaintea meciului de la Steaua că partida va fi tranşată de echipa care va greşi mai puţin. Din păcate, după o primă repriză bună în care au ţinut pasulcu gazdele până spre final, “studenţii” au comis câteva greşeli care au permis jucătorilor antrenaţi de Bozo Rudic să se distanţeze la patru goluri, un avans greu de recuperat până la finalul întâlnirii. „Am întâlnit o echipă foarte motivată în faţa căreia am făcut un meci bun mai ales în prima repriză. În partea a doua am greşit mult, lucru care nu ne-a permis să obţinem un rezultat mai bun. Venim acasă şi pregătim pentru meciul cu Rom Cri Braşov, un joc pe care trebuie neaparat să-l câştigăm”, a declarat antrenorul Leonard Bibirig după meciul cu Steaua.

În etapa a VI-a a Ligii Naţionale, ultima înaintea întreruperii campionatului, CS Universitatea va juca pe teren propriu cu nou-promovata Rom Cri Braşov.

11 CSM Medgidia 4 1 0 3 103-142 2
12 Minaur Baia Mare 5 0 1 4 112-127 1
13 Rom Cri Braşov 4 0 1 3 105-124 1
14 Dinamo Bucureşti 4 0 1 3 118-152 1