CS Universitatea Suceava nu reuseste inca sa invinga Steaua intr-un meci oficial (Handbal masculin – Liga Nationala)

Într-un meci din etapa a XVIII-a, CSU Suceava – Steaua 25-26 (14-9)!

Atmosferă de mare meci în sala LPS Suceava la partida dintre CS Universitatea şi Steaua Bucureşti. Pentru gazde jocul avea caracter decisiv în perspectiva obiectivului propus, locul V la finalul campionatului, la care se adăuga un plus datorită faptului că nu învinseseră niciodată Steaua într-un meci oficial.
Elevii lui Leonard Bibirg au început cum nu se poate mai bine partida şi după 2-1 pentru oaspeţi au dus repede scorul la 4-2 în favoarea lor în minutul 8, pentru ca apoi după o evoluţie remarcabilă a tuturor jucătorilor să fie 7-2 în minutul 12, 9-4 în minutul 15, 10-6 în minutul 20, 12-9 în minutul 25 şi 14-9 la pauză.

A fost o primă repriză de vis pentru CS Universitatea în faţa unei echipe care a părut „năucită” de elanul sucevenilor. Sinceri să fim se putea şi mai bine dacă Chiruţ ar fi marcat în ultimele secunde ale primei părţi a jocului din lovitură de la 7 metri.

Fără Şania, plecat spre meleaguri mai calde şi Georgescu, eliminat definitiv din joc după un fault incorect asupra lui Bursuc, CS Universitatea Suceava avea toate şansele să depăşească în sfârşit complexul Steaua. Din păcate, handbaliştii suceveni au intrat cu pieptul puţin umflat de „aerul tras în piept” în primele 30 de minute şi s-au pierdut efectiv în debutul reprizei secunde. După o serie de inexactităţi ale lui Chiruţ, la care s-a adăugat şi un 7 metri ratat de Mitrea, „prietenii” noştri arbitrii Harabagiu şi Stănescu au zis că în pofida diferenţei de scor este „loc de întors”. Cu câteva decizii anapoda ei au destabilizat atât echipa suceveană, cât şi banca tehnică aducând-o practic în braţele disperării. Momentul culminant s-a petrecut în minutul 50 când în urma unor proteste, directorul tehnic Petru Ghervan a fost eliminat două minute, pentru ca apoi imediat antrenorul Leonard Bibirig să primească roşu direct. În aceste condiţii, CS Universitatea Suceava a evoluat cu doi jucători în minus şi a fost o pradă uşoară în faţa experienţei unor handbalişti ca Mazilu şi Cian.

Pe final, sucevenii au avut şansa unei reveniri pe fondul unei evoluţii bune a portarului Pralea, însă Acatrinei, Bursuc şi Ignat au ratat incredibil. Nu a mai fost nimic de făcut şi iureşul de final al gazdelor nu a mai putut întoarce soarta meciului, CS Universitatea Suceava pierzând iar la doar un gol diferenţă, 25-26. Pe final de meci Şoldănescu şi Vujadinovic au fost şi ei eliminaţi definitiv din joc în urma unor faulturi dure.

Publicul sucevean a luat apostrofat minute în şir brigada de arbitri care a făcut „harakiri” meciul în repriza secundă şi a aplaudat îndelung echipa suceveană care a luptat pentru victorie până la final. Partida a fost pierdută şi pe mâna arbitrilor, dar şi pe fondul unor ratări copilăreşti care au demonstrat lipsa de experienţă a unor jucători în momentele cheie ale meciului. Încă un aspect a fost evident la finalul întâlnirii cu Steaua, acela că CS Universitatea Suceava nu are o bancă de rezerve la nivelul titularilor.

CS Universitatea Suceava: Pralea, I.Andrei – Dospinescu, Tcaciuc, Ignat (1), Mitrea (2), Acatrinei (1), Zvanciuc, Şoldănescu, Dediu, Bursuc (5), Chiruţ (4), Adomnicăi (5), Gavriloaia (7).

Steaua: Ivezic, Laufceac – Mazilu (4), Cian (7), Vujadinovic (7), Stamate, Novanc, Georgescu (3), Săulescu, Manea, Savenco (1), Stavrositu (3), Dinescu (1).

„Meciul l-am pierdut în repriza secundă în relaţia de şase la cinci pe atacul nostru şi pe ratările în situaţie de unu la unu cu portarul Laufceac”, a declarat antrenorul echipei CS Universitatea Suceava, Leonard Bibirig

„Meciul l-am pierdut în repriza secundă în relaţia de şase la cinci pe atacul nostru şi pe ratările în situaţie de unu la unu cu portarul Laufceac. Echipa noastră a făcut două reprize diametral opuse, în prima evoluând peste aşteptări, în cea secundă jucând modest. Rezultatul poate fi considerat just după modul în care formaţia noastră a jucat în repriza secundă. Vom face o analiză amănunţită după acest joc şi vom încerca să remediem greşelile.

În ceea ce priveşte arbitrajul consider că a fost unul bun. Poate părea surprinzător ce spun, dar cred că arbitrii Harabagiu – Stănescu au fluierat bine. Eliminarea mea s-a datorat faptului că cei doi au tratat diferit aceeaşi fază de joc, sancţionându-ne pe noi în prima repriză şi lăsând jocul să curgă în favoarea oaspeţilor în repriza secundă. Singur lucru care m-a nedumerit oarecum este acela că arbitri care ne-au fluierat azi au condus trei din ultimele şase meciuri ale noastre, ultimele două chiar consecutive. Mulţumesc publicului care a fost de nota 20 şi ne-a sprijinit întotdeauna”, a declarat antrenorul echipei CSU Suceava, Leonard Bibirig.

„La pauză când am intrat în vestiar am schimbat sistemul de apărare al nostru şi nu am mai făcut schimbări din apărare în atac. Ştiam că echipa suceveană este foarte bine pregătită şi am încercat să folosim experienţa superioară a jucătorilor noştri. Nu comentez arbitrajul. A fost un derby adevărat pe care ne-am străduit să-l câştigăm”, a afirmat la conferinţa de presă de după meci antrenorul Stelei, Bozo Rudic.

„Este adevărat că s-a jucat puţin mai tare, dar acesta este handbalul care se joacă acum. Ştiam că CS Universitatea Suceava este o echipă disciplinată şi am încercat să contracarăm jocul lor. Şi formaţia noastră are probleme mai ales cu linia de 9 metri şi cu accidentările, dar azi plusul de experienţă a contat”, a declarat preşedintele clubului Steaua, Constantin Cazacu.

8. U Cluj 16 6 1 9 421-446 13
9. Minaur Baia Mare 17 5 1 11 437-449 11
10. CSM Satu Mare 17 5 1 11 491-529 11
11. Poli Timişoara 16 5 1 10 406-466 11
12. Dinamo 17 3 2 12 506-579 8
13. Rom Cri Braşov 17 1 1 15 426-533 3