Misiune indeplinita: CS Universitatea a invins iar Dinamo (Handbal, Liga Nationala)

Dinamo Bucureşti – CS Universitatea Suceava 30 – 34 (12 – 15)

CS Universitatea şi-a îndeplinit obiectivul propus pentru meciul din deplasare cu Dinamo Bucureşti. „Studenţii” au învins cu 34-30 (15-12) pe fosta formaţie a antrenorului Leonard Bibirig şi au mai adăugat 2 puncte în clasament, păstrând în continuare şanse pentru clasarea pe un loc de cupă europeană la finalul actualului sezon.

Jocul disputat vineri seară în Sala „Lucian Grigorescu” din Capitală a fost unul echilibrat. Aşa cum se aşteptau, sucevenii au primit o replică bună din partea gazdelor, o echipă în care experienţa unor jucători ca Purcărea, Cojocea, Voica şi Bota, combinată cu tinereţea lui Capotă şi Dragnea, va avea probabil o altă faţă în viitoarea ediţie de campionat.

CS Universitatea a ştiut însă punctele nevralgice ale dinamoviştilot şi a condus ostilităţile pe aproape întreaga durată a partidei, chiar dacă, pe parcursul primei reprize nu a reuşit să se distanţeze decât la maxim trei goluri. După 10 minute de joc, elevii lui Leonard Bibirig au condus cu 6-4, acelaşi avantaj de două goluri regăsindu-se pe tabelă şi în minutul 23, scor 10-8 pentru suceveni. Finalul primei părţi a jocului a arătat o echipă Dinamo cu potenţial însă experienţa jucătorilor universitari şi-a spus cuvântul. Chiar dacă au egalat la 10 în minutul 24, la pauză gazdele s-au văzut conduse la o diferenţă de trei goluri, scor 15-12 pentru „studenţi”.

Sucevenii au început bine şi repriza secundă şi în minutul 38 s-a înregistrat cea mai mare diferenţă de scor, 21-16 în favoarea Sucevei. Când mai era un sfert de oră din meci, dinamoviştii au reintrat în cărţi pentru un rezultat pozitiv, apropiindu-se din nou la trei goluri de Adomnicăi&co.. Echilibrul a persistat şi în ultimele minute, când echipa lui Eliodor Voica a ajuns la numai două lungimi de CS Universitatea dar la final, victoria a revenit sucevenilor, care s-au impus cu 34-30.

Au marcat:

Dinamo Bucureşti: Capotă 10, Purcărea 6 (1 din 7 metri), B. Voica 7 (2 din 7 metri), Dragnea 1, Cojocea 5, Bota 1.

CS Universitatea Suceava: Adomnicăi 6, Mitrea 8, Bursuc 7, Gavriloaia 3, Chiruţ 6 (2 din 7 metri), Dediu 3, Ignat 1.

În pauză s-au oferit diplome de onoare în memoria lui Marian Cozma

În pauza meciului dintre Dinamo şi CS Universitatea, Elisabeta Lipă şi Petre Cozma au oferit o diplomă de onoare şi una de excelenţă a ambasadorului Ungariei la Bucureşti şi soţiei acestuia pentru implicarea acestora în anchetele care s-au făcut în ţara vecină după uciderea handbalistului Maian Cozma. Şefa celor de la Dinamo şi tatăl fostului handbalist s-au aflat în tribunele sălii Lucian Grigorescu pe întreaga durată a meciului şi i-au susţinut pe jucătorii lui Eliodor Voica.

Bibirig: „Ne bucurăm pentru cele 2 puncte câştigate”

Antrenorul Leonard Bibirig s-a declarat mulţumit de rezultatul jocului cu Dinamom, considerând că cel mai important lucru este că echipa sa a obţinut cele două puncte puse în joc. „Ne-am propus să câştigăm acest meci pentru că aveam nevoie mare de cele două puncte şi am reuşit acest lucru chiar dacă nu a fost deloc uşor. Replica celor de la Dinamo a fost una bună şi pot spune că victoria am obţinut-o după un joc foarte dificil. Tocmai de aceea punctele obţinute în această etapă sunt valoroase. Urmează pentru noi o perioadă dificilă, cu meci pe teren propriu cu HC Odorhei şi apoi „dubla” cu echipa din Slovenia”, a afirmat „Bibi”.
După acest succes, echipa locală de handbal rămâne pe locul 6 în ierarhia Ligii Naţionale. CS Universitatea va juca marţi, de la ora 18:00, pe teren propriu, în compania celor de la HC Odorhei, în prologul etapei a XXII-a. După partida cu gruparea harghiteană, „studenţii” îşi vor îndrepta întreaga atenţie către manşa tur a sferturilor de finală a Cupei Challenge, contra formaţiei Slovan Ljubljana, joc programat sâmbătă, de la ora 19:30, în capitala Sloveniei.

10 Poli Municipal Timişoara 19 6 1 12 486-559 13
11 Minaur Baia Mare 18 5 1 12 465-481 11
12 Dinamo Bucureşti 20 4 2 14 596-666 10
13 Rom Cri Braşov 20 1 1 18 498-641 3

Echipa CSM Medgidia s-a retras din campionat.