Humorul a castigat derbiul cu Dorna Arini si e pe primul loc (Fotbal, Liga a V-a)

Duminică s-au disputat meciurile din cadrul etapei a XV-a din Liga a V-a, competiţie ajunsă la jumătatea returului. În Seria I, Bucovina Frătăuţii Noi şi Standard Rădăuţi au obţinut victorii concludente astfel că cele două grupări se află în fruntea clasamentului fiind despărţite de numai trei puncte.

În Seria a II-a, Avântul Grămeşti a profitat de egalul făcut de Zimbrul Siret şi s-a distanţat la 5 puncte de urmăritoare.

Mult mai strânsă se anunţă a fi lupta pentru promovare în Seria a III-a, acolo unde nu mai puţin de trei echipe, Voinţa Stroieşti, Sporting Buneşti şi Victoria Păltinoasa.
După etapa de duminică, Seria a IV-a are un nou lider. CS II Gura Humorului a câştigat derbiul cu Arinul Dorna Arini, scor 4-0, ambele echipe având acum 37 de puncte, humorenii cu un golaveraj mai bun. Cu 35 de puncte, Suhardul Ciocăneşti ameninţă tot mai mult primele două poziţii ale clasamentului.

Seria I

Rezultatele etapei a XV-a:

Unirea Horodnic – Bradul Putna 5 – 1
Avântul Volovăţ – Fagga Pârteşti 5 – 0
Flacăra Vicovu de Jos – Progresul Frătăuţii Vechi 2 – 4
Bucovina Frătăuţii Noi – Victoria Vatra Moldoviţei 5 – 1
Carpaţi Gălăneşti – Stejarul Cajvana 4 – 1
Şcoala de Fotbal Rădăuţi – Standard Rădăuţi 0 – 8

Clasament

1. Bucovina Frătăuţii Noi 15 11 4 0 49 – 22 37
2. Standard Rădăuţi 15 11 1 3 46 – 24 34
3. Avântul Volovăţ 15 10 2 3 47 – 17 32
4. Bradul Putna 15 9 1 5 45 – 22 28
5. Unirea Horodnic 15 6 5 4 27 – 23 23
6. Flacăra Vicovu de Jos 15 6 2 7 30 – 34 20
7. Stejarul Cajvana 15 5 2 8 30 – 33 17
8. Victoria Vatra Moldoviţei 15 5 2 8 28 – 34 17
9. Progr. Frătăuţii Vechi 15 5 2 8 27 – 37 17
10. Carpaţi Gălăneşti 15 5 1 9 24 – 34 16
11. Fagga Pârteşti 15 4 1 10 31 – 52 13
12. Şcoala de fotbal Rădăuţi 15 2 0 13 12 – 56 6

Seria a II-a

Rezultatele etapei a XV-a:

Viitorul Adâncata – Locomotiva Dorneşti 2 – 0
Avântul Grămeşti – Eusadi Negostina 3 – 0
Bucovina Calafindeşti – Bucovina Şerbăuţi 2 – 4
Viitorul Vereşti – Sporting Suceava 3 – 2
Ştiinţa Mitoc – Zimbrul Siret 1 – 1
Progresul Salcea – Recolta Fântânele 3 – 2

Clasament

1. Avântul Grămeşti 15 11 3 1 55 – 15 36
2. Zimbrul Siret 15 10 1 4 46 – 16 31
3. Viitorul Vereşti 15 10 1 4 42 – 23 31
4. Viitorul Adâncata 15 9 3 3 37 – 22 30
5. Ştiinţa Mitoc 15 7 2 6 35 – 25 23
6. Bucovina Şerbăuţi 15 5 7 3 31 – 28 22
7. CS Sporting Suceava 15 6 2 7 35 – 36 20
8. Recolta Fântânele 15 6 1 8 35 – 43 19
9. Locomotiva Dorneşti 15 5 1 9 32 – 33 16
10. Buc. Calafindeşti 15 5 1 9 37 – 55 16
11. Progresul Salcea 15 2 3 10 23 – 62 9
12. Eusadi Negostina 15 1 1 13 17 – 65 4

Seria a III-a

Rezultatele etapei a XV-a:

Avântul Baia – Spicul Moara 5 – 3
Victoria Păltinoasa – Foresta Râşca 5 – 2
Fulgerul Ciprian Porumbescu – Voinţa Stroieşti 2 – 6
Progresul Ilişeşti – Rapid II Suceava 4 – 2
Inter Capu Câmpului – Sporting Buneşti 2 – 1
Moldova Drăguşeni – Şomuzul Preuteşti 4 – 1

Clasament

1. Voinţa Stroieşti 15 10 3 2 41 – 19 33
2. Sporting Buneşti 15 10 1 4 34 – 23 31
3. Victoria Păltinoasa 15 10 1 4 36 – 27 31
4. Inter Capu Câmpului 15 8 2 5 35 – 30 26
5. Rapid CFR II Suceava 15 8 1 6 43 – 36 25
6. Şomuzul Preuteşti 15 8 0 7 36 – 33 24
7. Avântul Baia 15 6 2 7 45 – 39 20
8. Progresul Ilişeşti 15 6 2 7 28 – 35 20
9. Ciprian Porumbescu15 5 2 8 38 – 42 17
10. Moldova Drăguşeni15 5 1 9 41 – 47 16
11. Foresta Râşca 15 2 4 9 31 – 46 10
12. Spicul Moara 15 2 1 12 24 – 50 7

Seria a IV-a

Rezultatele etapei a XV-a:

Rarăul Câmpulung – Călimani Şaru Dornei 5 – 1
Forestierul Frumosu – Larix Dornişoara 3 – 1
CS Gura Humorului – Arinul Dorna Arini 4 – 0
Bistriţa Broşteni – Bistriţa Aurie Cârlibaba 3 – 1
TurboForest Poiana Stampei – Călimănelul Panaci 3 – 1
Vânătorul Dorna Candenilor – Suhardul Ciocăneşti 0 – 2

Clasament

1. CS II Gura Humorului 15 12 1 2 65 – 10 37
2. Arinul Dorna Arini 15 12 1 2 46 – 18 37
3. Suhardul Ciocăneşti 15 11 2 2 35 – 18 35
4. Dorna Candrenilor 15 10 1 4 46 – 20 31
5. Poiana Stampei 15 7 4 4 32 – 25 25
6. Forestierul Frumosu15 8 1 6 31 – 33 25
7. Bistriţa Broşteni 15 7 2 5 35 – 25 23
8. Rarăul Câmpulung 15 5 1 9 29 – 40 16
9. Călimănelul Panaci 15 3 1 11 22 – 49 10
10. Larix Dornişoara 15 2 2 11 20 – 54 8
11. Şaru Dornei 15 2 1 12 19 – 48 7
12. Bistriţa Aurie 15 2 1 12 21 – 62 7