Lupta pentru promovare ramane stransa (Fotbal, Liga a V-a)

Etapa a XVI-a din Liga a V-a, care s-a disputat duminică, 25 aprilie, a adus schimbări în fruntea clasamentului în Seria a III-a, acolo unde liderul Sporting Buneşti a reuşit doar un egal, 3-3 pe teren propriu cu Progresul Ilişeşti. De acest rezultat a profitat Voinţa Stroieşti, care graţie victoriei cu 2-0 în faţa echipei din Păltinoasa a urcat pe prima treaptă a clasamentului.

În Seria I, distanţa între primele două clasate, Bucovina Frătăuţii Noi şi Standard Rădăuţi, rămâne de trei puncte. În runda de duminică ambele echipe s-au impus, Standard pe teren propriu, 2-o cu Carpaţi Gălăneşti, iar Frătăuţii Noi a învins acasă la Stejarul Cajvana.

În Seria a II, Zimbrul Siret a profitat de înfrângerea suferită de Avântul Grămeşti la Şerbăuţi şi s-a apropiat la numai 2 puncte de primul loc. În lupta pentru promovare se află şi Viitorul Adâncata care a obţinut trei puncte graţie victoriei la “masa verde” în faţa echipei din Negostina, care s-a retras din campionat.
În Seria a IV-a Suhardul Ciocăneşti a făcut doar un egal pe teren propriu cu Poiana Stampei şi a pierdut contactul cu primele două clasate, CS II Gura Humorului şi Arinul Dorna Arini, care au câştigat la pas în această etapă.

Rezultatele etapei a XVI-a din Seria I:
Bradul Putna – Şcoala de Fotbal Rădăuţi 3 – 0 (neprezentare)
Standard Rădăuţi – Carpaţi Gălăneşti 2 – 0
Stejarul Cajvana – Bucovina Frătăuţii Noi 1 – 3
Victoria Vatra Moldoviţei – Flacăra Vicovu de Jos 2 – 1
Progresul Frătăuţi Vechi – Avântul Volovăţ 1 – 0 (meci întrerupt în minutul 15)
Fagga Pârteştii de Jos – Unirea Horodnic 2 – 3

Clasament
1 Bucovina Frătăuţii Noi 16 12 4 0 52 – 23 40
2 Standard Rădăuţi 16 12 1 4 48 – 24 37
3 Avîntul Volovaţ 16 10 2 4 47 – 18 32
4 Bradul Putna 16 9 2 5 45 – 23 29
5 Unirea Horodnic 16 7 5 4 30 – 25 26
6 Facăra Vicovu de Jos 16 6 2 8 31 – 36 20
7 Victoria Vatra Moldoviţei 16 6 2 8 32 – 39 20
8 Progresul Frătăuţi Vechi 16 6 2 8 28 – 37 20
9 Stejarul Cajvana 16 5 2 9 30 – 36 17
10 Carpaţi Gălăneşti 16 5 1 10 24 – 36 16
11 Fagga Pârteşti de Jos 16 4 1 11 33 – 55 13
12 Şcoala de Fotbal Rădăuţi 16 2 0 14 12 – 60 6

Rezultatele etapei a XVI-a din Seria a II-a:
Locomotiva Dorneşti – Progresul Salcea 7 – 0
Recolta Fântânele – Ştiinţa Mitoc 1 – 1 (meci întrerupt în prelungiri)
Zimbrul Siret – Viitorul Vereşti 4 – 2
Sporting Suceava – Bucovina Calafindeşti 5 – 0
Bucovina Şerbăuţi – Avântul Grămeşti 4 – 2
Eusadi Negostina – Viitorul Adâncata 0 – 3 (gazdele s-au retras din campionat)

Clasament
1 Avântul Grămeşti 16 11 3 2 57 – 19 36
2 Zimbrul Siret 16 11 1 4 50 – 18 34
3 Viitorul Adâncata 16 10 3 3 40 – 22 33
4 Viitorul Vereşti 16 10 1 5 44 – 27 31
5 Bucovina Şerbăuţi 16 6 7 3 35 – 30 25
6 Ştiinţa Mitoc 16 7 3 6 36 – 26 24
7 Sporting Suceava 16 7 2 7 40 – 35 23
8 Recolta Fântânele 16 6 2 8 36 – 44 20
9 Locomotiva Dorneşti 16 6 1 9 39 – 33 19
10 Bucovina Calafindeşti 16 5 1 10 37 – 60 16
11 Progresul Salcea 16 2 3 11 23 – 69 9
12 Eusadi Negostina 16 1 1 14 17 – 68 4

Rezultatele etapei a XVI-a din Seria a III-a:
Spicul Moara – Moldova Drăguşeni 3 – 3
Şomuzul Preuteşti – Inter Capu Câmpului 2 – 2
Sporting Buneşti – Progresul Ilişeşti 3 – 3
Rapid CFR II Suceava – Fulgerul Ciprian Porumbescu 1 – 2
Voinţa Stroieşti – Victoria Păltinoasa 2 – 0
Foresta Râşca – Avântul Baia 4 – 1

Clasament

1 Voinţa Stroieşti 16 11 3 2 43 – 19 36
2 Sporting Buneşti 16 11 2 3 39 – 24 35
3 Victoria Păltinoasa 16 10 1 5 36 – 29 31
4 Rapid CFR II Suceava 16 8 1 7 44 – 38 25
5 Şomuzul Preuteşti 16 8 1 7 38 – 35 25
6 Inter Capu Cîmpului 16 7 3 6 35 – 35 24
7 Progresul Ilişeşti 16 6 3 7 31 – 38 21
8 Avîntul Baia 16 6 2 8 46 – 43 20
9 Fulgerul Ciprian Porumbescu 16 6 2 8 40 – 43 20
10 Moldova Drăguşeni 16 5 2 9 44 – 50 17
11 Foresta Râşca 16 3 4 9 35 – 47 13
12 Spicul Moara 16 2 2 12 27 – 54 8

Rezultatele etapei a XVI-a din Seria a IV-a:
Călimani Şaru Dornei – Vânătorul Dorna Candrenilor 2 – 0
Suhardul Ciocăneşti – Turbo Forest Poiana Stampei 3 – 3
Călimănelul Panaci – Bistriţa Broşteni 2 – 0
Bistriţa Aurie Cârlibaba – CS II Gura Humorului 1 – 7
Arinul Dorna Arini – Forestierul Frumosu 5 – 0
Larix Dornişoara – CSM Rarăul Câmpulung 6 – 7

Clasament
1 CS II Gura Humorului 16 13 1 2 70 – 12 40
2 Arinul Dorna Arini 16 13 1 2 51 – 18 40
3 Suhardul Ciocăneşti 16 11 3 2 38 – 21 36
4 Vânătorul Dorna Candrenilor 16 10 1 5 46 – 22 31
5 Turbo Forest Poiana Stampei 16 7 5 4 35 – 28 26
6 Forestierul Frumosu 16 8 1 7 32 – 38 25
7 Bistriţa Broşteni 16 7 2 7 34 – 28 23
8 Rarăul C-lung Moldovenesc 16 6 1 9 36 – 46 19
9 Călimănelul Panaci 16 4 1 11 24 – 49 13
10 Călimani Saru Dornei 16 3 1 12 21 – 48 10
11 Larix Dornişoara 16 2 2 12 26 – 61 8
12 Bistriţa Aurie Cîrlibaba 16 2 1 13 22 – 69 7