Tenisul, un joc pe placul sucevenilor şi nu numai al lor

Terenurile din complexul sportiv „Unirea” şi din complexul sportiv „Electrica” au găzduit la finele săptămânii trecute timp de trei zile partidele din cadrul celei de-a VIII-a ediţii a Trofeului „Cetatea de Scaun a Sucevei” la tenis. Competiţia care s-a adresat veteranilor a fost deosebit de disputată, cei trecuţi de prima tinereţe şi chiar şi de cea de-a doua demonstrând calităţi tehnice deosebite şi dragoste pentru tenis. La întreceri au participat jucători din toată ţara şi din Republica Moldova şi Liban.

Clasamentele finale la toate categoriile de vârstă, atât la simplu, cât şi la dublu:

Categoria peste 30 de ani
I Remus Ofimiaşi (Negreşti Oaş)
II Mihai Pop (Suceava)
III Mihai Tipu (Suceava) şi George Vasile (Bacău)

Categoria peste 35 de ani
I Dragoş Şerbănescu (Iaşi)
II Cristi Costache (Bucureşti)
III Dorel Lohan (Negreşti Oaş) şi Remus Ofimiaşi (Negreşti Oaş)

Categoria peste 40 de ani
I Mihai Nistorică (Botoşani)
II Cristi Costache (Bucureşti)
III Costel Chelaru (Suceava) şi Dorel Lohan (Negreşti Oaş)

Categoria peste 45 de ani
I Costel Chelaru (Suceava)
II Elturk Ezedine (Liban)
III Mircea Olaru (Botoşani) şi Ion Ţăranu (Târgu Neamţ)

Categoria peste 50 de ani
I Gheorghe Berariu (Suceava)
II Honorius Rîşcuţă (Piatra Neamţ)
III Ovidiu Busuioc (Suceava) şi Vasile Ungureanu (Suceava)

Categoria peste 55 de ani
I Viaceslav Dodu (Republica Moldova)
II Florin Marţolea (Botoşani)
III Sterian Andrieş (Suceava) şi Iulian Tiulea (Dorohoi)

Categoria peste 60 de ani
I Mihai Cojocaru (Botoşani)
II Adrian Petrescu (Braşov)
III Constantin Dina (Bucureşti) şi Mircea Sologiuc (Câmpulung Moldovenesc)

Categoria peste 65 de ani
I Ioan Bedicov (Suceava)
II Mihai Cojocaru (Botoşani)
III Ioan Caraciuc (Suceava) şi Lucian Neacşu (Suceava)

Categoria peste 70 de ani
I Ioan Caraciuc (Suceava)
II Nicolae Ionescu (Braşov)
III Petru Ciolan (Suceava) şi Corneliu Boureanu (Bucureşti)

Categoria peste 30 de ani la dublu
I Mihai Nistorică (Botoşani) – Elturk Ezedine (Liban)
II Costel Chelaru (Suceava) – Dorel Luhan (Negreşti Oaş)
III Dragoş Şerbănescu (Bucureşti) – Mihai Ovadiuc (Suceava) şi Irinel Nanu – Ciprian Nistor (Rădăuţi)

Categoria peste 45 de ani
I Gigi Berariu (Suceava) – Honorius Rîşcuţă (Piatra Neamţ)
II Viorel Negru (Suceava) – Adrian Petrescu (Braşov)
III Florin Marţolea (Botoşani) – Octav Braha (Botoşani) şi Mircea Olaru (Botoşani) – Igor Podgorelev (Republica Moldova)

Categoria peste 60 de ani
I Ioan Bedicov (Suceava) – Ioan Caraciuc (Suceava)
II Nicolae Ionescu (Braşov) – Adrian Petrescu (Braşov)
III Constantin Semaca (Suceava) – Şerban Pop (Suceava) şi Traian Mihăilescu (Suceava) – Dorin Boşcoianu (Suceava)