Echipa LPS Suceava, la cea de-a treia infrangere consecutiva (Handbal masculin – Juniori I)

În cadrul etapei a III-a a seriei A a Campionatului Naţional de handbal masculin pentru juniori I, formaţia LPS Suceava a primit pe teren propriu vizita celei mai tari echipe din serie, Ştiinţa Bacău. Tinerii handbalişti suceveni au fost de nerecunoscut în prima repriză în care au fost depăşiţi la toate capitolele reuşind să marcheze doar 10 goluri faţă de cele 23 ale oaspeţilor.

După ce au fost muştruluiţi serios la pauză de profesorul Petru Brânduşe, sucevenii au revenit şi au câştigat repriza secundă cu 19-13, diferenţa de recuperat fiind însă prea mare. Înfrângerea cu Ştiinţa Bacău este a treia consecutivă, LPS Suceava pierzând în faţa celor de la LPS Vaslui şi Şcoala nr.3 Adjud.

„Jucătorii noştri au ratat enorm în prima repriză şi oaspeţii ne-au dat cât au putut pe contraatac. Oricum, nu pot să reproşez mare lucru elevilor mei pentru că au avut în faţă cred că viitoarea campioană naţională la juniori I, băcăuanii jucând în această alcătuire şi în Divizia A.

După pauză lucrurile s-au schimbat pentru că formaţia noastră a conştientizat că are în faţă un adversar de calibru şi a răspuns ca atare. Sunt mulţumit de modul în care au reacţionat jucătorii noştri, se vede un progres faţă de debutul sezonului şi aşteptăm bineânţeles şi prima victorie”, a declarat antrenorul echipei de handbal masculin juniori I a LPS Suceava, Petru Brânduşe.

Rezultate înregistrate în etapa a III-a a seriei A a Campionatului Naţional de handbal masculin pentru juniori I:

LPS Iaşi – LPS Botoşani 28-28
LPS Suceava – Ştiinţa Bacău 29-35
LPS Vaslui – Şcoala nr.3 Adjud 45-32

1. Ştiinţa Bacău 3 3 0 0 125-84 6
2. Şcoala nr.3 Adjud 3 2 0 1 96-97 4
3. LPS Vaslui 2 2 0 0 84-56 4
4. CSŞ Bacău 2 1 0 1 58-62 2
5. LPS Botoţani 2 0 1 1 55-57 1