Echipa Colegiului National „Spiru Haret”, castigatoarea „Cupei Liceelor” (Fotbal)

La finele săptămânii precedente pe terenul cu suprafaţă sintetică din cadrul Iulius Mall s-a desfăşurat în organizarea Inspectoratului Şcolar Judeţean Suceava şi a Direcţiei Judeţeană pentru Tineret şi Sport competiţia fotbalistică denumită „Cupa Liceelor”. La turneu au participat 13 echipe reprezentând tot atâtea unităţi de învăţământ, formaţiile fiind împărţite în 4 grupe.

Grupa A a avut în componenţă echipele Liceul nr.1 Suceava, Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” Suceava, Liceul de Artă Suceava şi Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Suceava.

Din grupa B au făcut parte formaţiile Colegiului Naţional „Petru Rareş” Suceava, a Şcolii Philadelphia Suceava şi a Colegiului Tehnic de Industrie Alimentară (nr.3) Suceava.

Grupa C a fost alcătuită din echipele Seminarului Teologic Suceava, a Liceului nr.2 Suceava şi a Liceului de Informatică Suceava.

Din grupa D au făcut parte formaţiile Liceului Dumbrăveni, Liceului nr.4 „Samuil Isopescu” Suceava şi Colegiului Economic şi de Administraţie Suceava.

Rezultatele complete ale competiţiei „Cupa Liceelor” Suceava 2010:

Liceul nr. 1 – Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” 6-0
Colegiul Naţional „Petru Rareş” – Şcoala Philadelphia 3-7
Seminarul Teologic – Liceul nr.2 2-0
Liceul Dumbrăveni – Liceul nr.4 „Samuil Isopescu” 3-4
Liceul nr. 1 – Liceul de Artă 3-4
Colegiul Naţional „Petru Rareş” – Colegiul Tehnic de Ind.Alim 2-10
Seminarul Teologic – Colegiul Naţional „Spiru Haret” 0-2
Liceul Dumbrăveni – Colegiul Economic 5-1
Colegiul „Ştefan cel Mare” – Colegiul „Mihai Eminescu” 5-1
Şcoala Philadelphia – Colegiul Tehnic de Ind.Alim 1-1
Liceul nr.2 – Colegiul Naţional „Spiru Haret” 2-4
Liceul nr.4 „Samuil Isopescu” – Colegiul Economic 4-2

În semifinalele „Cupei Liceelor” s-au întâlnit echipele Liceul nr.1 – Colegiul Naţional „Spiru Haret” scorul fiind 1-2, în cea de-a doua semifinală confruntându-se Colegiul Tehnic şi de Industrie Alimentară şi Liceul nr.4 „Samuil Isopescu”, scorul final fiind 2-1.

În finala pentru locurile III-IV formaţia Liceul nr.1 Suceava s-a impus cu 8-3 în faţa grupării Liceul nr.4 „Samuil Isopescu”.

În finala pentru locurile I-II echipa Colegiul Naţional „Spiru Haret” Suceava a învins cu 3-0 echipa Colegiului Tehnic şi de Industrie Alimentară Suceava.

Antrenorul Bogdan Codină al echipei Colegiul Naţional „Spiru Haret” Suceava a mizat în aceasta competiţie pe următorul lot de jucători: Bogdan Georgescu, Bogdan Bratu – Dumitru Dobincă, Andrei Oniceanu, Sergiu Curcă, Lucian Cuţaş, Bogdan Piersic, Marius Hurjui, Daniel Bejenariu, Andrei Crăciun, Ioan Robciuc şi Marius Niţă. Formaţia Colegiului Tehnic şi de Industrie Alimentară Suceava a fost pregătită de antrenorul Constantin Vlad.